Ultra Sportowcy Roku 2018 wybrani. Patrycja Bereznowska...

 

Ultra Sportowcy Roku 2018 wybrani. Patrycja Bereznowska...


Opublikowane w pon., 18/03/2019 - 16:13

Patrycja Bereznowska zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Sportowca Roku 2018 IAU (International Association of Ultrarunners, Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegaczy Ultra). Polka, który w minionym roku została mistrzynią Europy w biegu 24-godzinnym, zdobyła 21,1 procent punktów w głosowaniu ok. 80 krajowych federacji lekkoatletycznych, zrzeszonych w IAU.

Tegoroczne głosowanie wygrała Camille Herron, głosowało na nią 35,6 procent krajów. Nie jest to niespodzianka, Amerykanka zdobyła już ten tytuł w roku 2015, a w dwóch ostatnich latach była do niego nominowana (w 2016 r. wygrała Szwedka Maria Jansson, a w 2017 nasza Patrycja Bereznowska, Herron była druga).

Miniony sezon też był rokiem ultraski ze Stanów Zjednoczonych. 37-letnia biegaczka rodem z Oklahomy, rekordzistka świata w biegach 12-godzinnym (149,130 km) i na 100 mil (12:42:40), zakończyła rok odebraniem Patrycji Bereznowskiej rekordu (a właściwie najlepszego wyniku w historii, bo oficjalnych rekordów świata w tej konkurencji IAU nie notuje) w biegu 24-godzinnym (262,193 km). Pobiła go w grudniu wygrywając w klasyfikacji open (a więc także ze wszystkimi mężczyznami!) zawody Desert Solstice 24H, a po drodze ustanawiając też amerykańskie rekordy na 100 mil i 200 km.

Camille Herron bije rekord świata Patrycji Bereznowskiej w biegu 24h. Ależ występ!

Werdykt głosujących nie zaskoczył Patrycji Bereznowskiej. – Camille jest niesamowitą biegaczką i obstawiałam jej wybór w tym roku. Cieszę się, że podczas MŚ w biegu 24H w Albi będę miała okazję poznać ją osobiście – powiedziała polska mistrzyni, która w październiku we Francji będzie broniła tytułu. – Spodziewam się bardzo mocnej rywalizacji – powiedziała odmawiając jednak spekulacji na temat szans. – W takich zawodach każdy robi swoje, swój max. Tak zamierzam i ja, ale nie mam wpływu na to, co zrobią rywalki – wyjaśniła Patrycja Bereznowska.

AMA z Camille Herron [zapis rozmowy]

Trzecie miejsce w światowym głosowaniu za rok 2018, za Camille Herron i Patrycją Bereznowską, zajęła Chorwatka Nikolina Šustić, mistrzyni świata w biegu na 100 km.

Wśród nominowanych biegaczek była jeszcze jednak Polka Małgorzata Pazda-Pozorska, brązowa medalistka ME w biegu 24-godzinnym. Nie znamy miejsca, które zajęła w głosowaniu krajowych federacji, bo „IAU nie podaje kolejności poza czołowymi trójkami” – powiedział nam Jacek Będkowski, rzecznik IAU.

Troje polskich ultrasów nominowanych do tytułu Sportowca Roku IAU

Z tego samego powodu nie wiemy, które miejsce w plebiscycie IAU za rok 2018 zajął nominowany wśród mężczyzn Andrzej Radzikowski, mistrz Europy w biegu 24H.

Tytuł Sportowca Roku IAU otrzymał japoński ultras Nao Kazami. To trzeci z rzędu biegacz z Kraju Kwitnącej Wiśni wyróżniony prestiżową nagrodą. Plebiscyt za rok 2016 wygrał Yamauchi Hideaki, a 2017 – Yoshihiko Ishikawa.

Nao Kazami zasłużył się w minionym sezonie przede wszystkim ustanowieniem rekordu świata w biegu na 100 km. Wygrał ultramaraton Lake Saroma w czasie 6:09:14, poprzedni rekord, z długą, 20-letnia brodą, poprawiając o ponad 4 minuty (wynosił 6:13:33 i należał do jego rodaka Takahira Sunady, został ustanowiony w 1998 r. w tym samym biegu). Inny ubiegłoroczny sukces Kazamiego to trzecie w karierze zwycięstwo w Jingu Gaien Ultramarathon 50 km, w czasie 2:52.

Nao Kazami uzyskał 37,2 procent głosów. Drugie miejsce, podobnie jak przed rokiem, zajął hiszpański mistrz świata w trailu Luis Alberto Hernando (21,1%), a trzecie – kolejny Japończyk Hideachi Yamauchi, mistrz świata w biegu na 100 km.

Piotr Falkowski

zdj. IAU


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce