Ultramaratończyk wystąpi na olimpiadzie w Soczi

 

Ultramaratończyk wystąpi na olimpiadzie w Soczi


Opublikowane w czw., 16/01/2014 - 13:08

Dachhiri Dawa Sherpa odnosi sukcesy we wszystkich dziedzinach. Ma brązowy pas w karate, wspinał się na Mont Everest i jest ultramaratończykiem. Lista jego osiągnięć na długim dystansie jest imponująca. Nie gorzej radzi sobie na nartach, wkrótce wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich!

Trudno uwierzyć, że zanim nasz bohater stał się gwiazdą światowych ultramaratonów, był zwykłym mnichem w Nepalu i pełnił rolę kucharza na wycieczkach trekkingowych. W 1998 r. zamieszkał na stałe w Szwajcarii i zadziwił świat swoimi możliwościami, zwyciężając w ponad 100 różnych ultramaratonach. W 2003r. wygrał UTMB i chociaż trasa nie jest stała, uważany jest za rekordzistę tej imprezy. Uzyskał wtedy czas 20:05:58.

Ciekawe wyniki Dachhiri Dawa Sherpa notuje także w biegach na nartach, dlatego w Soczi to właśnie on będzie reprezentował Nepal w imprezie. Wystartuje biegu na 15 km stylem klasycznym.

Dla 45-letniego zawodnika nie będzie to olimpijski debiut. Startował już w Vancouver. Dwa lata temu planował jedynie ukończyć bieg i udało mu się zrealizować cel. Zajął 92. miejsce. Wcześniej reprezentował Nepal na igrzyskach w Turynie. Uczył się wtedy jazdy na nartach od Vicenta Vitoza, francuskiego narciarza, który z Włoch wracał z piątą lokatą. Nie miał jednak szczęścia, będąc świeżo upieczonym biegaczem narciarskim, przewrócił się na trasie aż cztery razy.

Jego największym marzeniem jest budowa ośrodka narciarskiego i szkoły sportowej w Nepalu. Miejsca, gdzie mogliby się przygotowywać do olimpiad młodzi sportowcy.

Dawa Sherpa pobiegnie w Soczi 14 lutego. My będziemy mu kibicować.

IB

Fot. www.dachhiridawasherpa.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce