W Dubaju celują w rekord świata. I samochody

 

W Dubaju celują w rekord świata. I samochody


Opublikowane w wt., 16/12/2014 - 14:27

Maraton w Dubaju, który odbędzie się 23 stycznia, to jeden z najszybszych biegów na królewskim dystansie na świecie. Organizatorzy nie ukrywają, że celują w rekord świata. Dzięki płaskiej i równej jak stół trasie oraz wysokim nagrodom finansowym w przeszłości aż 11 maratończyków uzyskało tu czas poniżej 2:05. Żaden nie zapowiadał jednak ataku na kolejne rekordy.

Tymczasem Tsagaye Mekonnen już planuje na co wyda pieniądze z nagrody. W pierwszej kolejności kupi sobie kilka samochodów, a zaraz potem dom. Etiopczyk ma spore szanse na spełnienie swoich zakupowych potrzeb na początku roku zadebiutował w maratonie, właśnie w Dubaju, i wygrał z czasem 2:04:32. To zapewniło mu rekord młodzieżowy, ale też nie zaspokoiło ambicji.

– Chciałbym pobić rekord Etiopii należący do Haile Gebrselassiego (2:03:59 - red.) i myślę o rekordzie świata – powiedział Tsegaye Mekonnen, który jednak w pierwszej kolejności musi pokonać innego Etiopczyka, bo rekord trasy (2:04:23) należy od dwóch lat do Ayele Abshero Bizy.

Przeszkodą na drodze Mekonnena może też być inna gwiazda maratonów. Rekordzista na 5000m i 10 000m, 18-krotny mistrz świata i trzykrotny mistrz olimpijski Kenenisa Bekele potwierdził właśnie swój udział w Dubai Marathon. Będzie to jego trzeci bieg maratoński po zwycięskim maratonie w Paryżu (2:05:04) i czwartym miejscu w Chicago. W Dubaju będzie pełnił podwójną rolę. Przede wszystkim planuje wykorzystać możliwości płaskiej trasy.

– Mam nadzieję, że uda mi się tu zrobić szybki czas – powiedział Bekele, który będzie także ambasadorem programu zachęcającego do aktywnego stylu życia.

– Uważam, że Kenenisa Bekele jest idealnym ambasadorem naszego programu. On stale podnosi sobie porzeczkę i dąży do tego, by być coraz lepszym – powiedział Ahmad Bin Byat z Dubai Holding.

Zachęcając do wytężonego wysiłku, organizatorzy przygotowują sowite nagrody – zwycięstwo w biegu wyceniono na 200 000 dolarów (drugie miejsce już tylko na 80 000 dolarów), a złamanie rekordu świata na dodatkowe 100 000 dolarów. Ciekawe o jakich samochodach myśli Tsegaye Mekonnen?

Oprócz maratonu, w Dubaju zostaną rozegrane także biegi 10- i 4-kilometrowe. Łącznie 25 tys. osób weźmie udział w imprezie.

IB

fot. mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce