W Kościelisku na nartach lub na nogach. Zadecyduje pogoda

 

W Kościelisku na nartach lub na nogach. Zadecyduje pogoda


Opublikowane w wt., 09/12/2014 - 13:38

W nadchodzący weekend w Kościelisku, niezależnie od aury, będzie można pobiegać. Na biegówkach lub na nogach – tu już aura będzie decydująca. Nadzieja na rozegranie jednych z pierwszych zawodów na biegówkach jest spora.

– W poniedziałek w Kościelisku spadło kilka centymetrów śniegu. Jeżeli pogoda będzie łaskawa, to do soboty uda się przygotować trasę na biegówki – informuje jedna z organizatorek Puchar Kościeliska w Biegach Narciarskich Maria Nędza.

„Piątka” lub „dycha” do wyboru

Przed nami druga edycja tych zawodów. Dla kobiet przewidziano 5km, a dla mężczyzn 10km.

– 3 lata temu oddolnie udało nam się uzyskać zgodę właścicieli gruntów i otworzyliśmy trasy biegowe w Kościelisku. Wtedy tylko przy ognisku i kiełbasce. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy tu jednak bieg narciarski i postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję – wyjaśnia organizatorka.

Kościeliscy aktywiści sportowi mają nadzieję przeprowadzić imprezę w zimowej aurze na nartach biegowych. Jeśli jednak śniegu będzie za mało, zawodnicy wystartują w biegu przełajowym na wyznaczonych dystansach, wytyczonych na trasach biegowych Kościelisko – Chotarz. Po biegu każdy otrzyma pamiątkowy medal i ciepły posiłek.

Nagradzane będą 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej. A tych jest łącznie siedem. – Nasze zawody są otwarte dla zawodników z licencją jak i dla amatorów, jednak do punktacji w poszczególnych kategoriach klasyfikowani są tylko amatorzy. Przewidujemy także nagrody dla najszybszego narciarza i narciarki, niezależnie od posiadanej licencji – wyjaśnia Maria Nędza.

Baw się z gwiazdami

Impreza startuje w niedzielę 14 grudnia o godzinie 11.00. Limit zawodników to 200 osób, a zapisy przyjmowane są dzień przed zawodami w biurze zawodów (ul. Nędzy-Kubińca 281 w Kościelisku) w godz. 16:00 - 19:00, a także w godz. 8:00 - 10.30 w dniu startu. Wpisowe to 30zł.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego przybycia na miejsce. Baza imprezy będzie tętnić życiem już od samego rana. Na 9.00zaplanowano rozgrzewkę w rytmach zumby i zapalenie góralskiej watry. Imprezę poprowadzi Irek Bieleninik, znany prezenter telewizyjny i radiowy, a nagrody dla zwycięzców wręczy aktor i zapalony narciarz biegowy Krystian Wieczorek.

Ważna część imprezy to popołudniowe spotkanie z olimpijczykami. Odbędzie się po dekoracji zwycięzców w Domu Ludowym. Spotkaniu przyświecać będzie hasło „Dawniej a dziś”. – Kościelisko to kolebka polskich olimpijczyków narciarskich, tych biegowych i biathlonowych. Naliczyliśmy ich 40, żyje jeszcze 15 – wyjaśnia Maria Nędza. – Spotkanie poprowadzi znany i utytułowany narciarz Wojtek Szatkowski. Zapraszamy do wspólnych wspomnień.

Po punkty Pucharu Polski Amatorów

Ten rok dla Pucharu Kościeliska w Biegach Narciarskich przynosi duże zmiany. Impreza zyskała nowego partnera i logotyp. – Logo przedstawiające dwa skrzyżowane kijki i dwie skrzyżowane narty, w pełni oddaje ducha i przesłanie naszej inicjatywy. Jego twórczynią jest członkini stowarzyszenia „Kościelisko dla biegaczy” Anna Filipczak – wyjaśnia organizatorka.

Same zawody to efekt współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki „Kościelisko dla biegaczy” z Fundacją Aktywności Fizycznej i Zdrowia „Sport Support”. Partnerem imprezy jest Fundacja Coca-Cola, która nagradza grantami finansowymi najciekawsze lokalne projekty, które mają na celu zachęcać Polaków do aktywnego życia. Puchar Kościeliska jako projekt zawodów sportowych w biegach narciarskich zyskał wsparcie w kat. Lider Animator Obudź Swoje Ciało 2014. Koordynatorem programu jest Marek Górecki, czyli... sędzia niedzielnych zawodów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, gdy na starcie stanęło 161 osób, Puchar Kościeliska w Biegach Narciarskich zaliczany jest do Pucharu Polski Amatorów. Więcej o cyklu na stronie http://www.biegi.pzn.nazwa.pl

KR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce