W Krakowie pamiętają o ofiarach stanu wojennego. I biegają [ZDJĘCIA]

Opublikowane w wt., 15/10/2013 - 15:43

Rekord trasy i frekwencji odnotowano w XIX Biegu Memoriałowym im. Bogdana Włosika w Krakowie. – Nasze zawody już dawno straciły kameralny i stricte amatorski charakter. Ale to dobrze, bo trzeba się rozwijać – mówi Władysław Kielian, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarności” w krakowskiej hucie Arcellor Mittal Poland organizator biegu.

Sobotni memoriał zgromadził rekordową liczbę 602 uczestników. – Szczególnie cieszy szerokie zaangażowanie dzieci i młodzieży – akcentuje organizator, który właśnie dla tej grupy startujących przygotował najwięcej nagród. Nagradzane były nawet miejsca w drugiej dziesiątce biegu.

W zawodach, rozgrywanych na tradycyjnej 4,2-kilometrowej trasie spod bramy głównej krakowskiego oddziału Arcelor Mittal Poland pod Arkę Pana w Nowej Hucie, zwyciężył Adam Czerwiński. 25-letni zawodnik Wawelu Kraków okrasił triumf rekordem trasy – 11 minut i 12 sekund. Za plecami zostawił m.in. Jarosława Kłeczka (Storting Międzyzdroje) i Artura Kerna (Unia Hrubieszów).

Wśród kobiet zwyciężyła Karolina Pórola, przed Gabrielą Rolką i Karoliną Mierzejewską (wszystkie AZS AWF Kraków). Bieg ukończyło 574 osób.

– Po raz kolejny możemy być zadowoleni z przebiegu imprezy. Już mamy termin kolejnej, jubileuszowej edycji (11 października 2014, start o godz. 12:15). Impreza będzie jeszcze ciekawsza, bo pojawią się chipy i wyniki online. Musimy iść do przodu i nadążać za rosnącymi oczekiwaniami uczestnikami – zapowiada Władysław Kielian.

Pamiętają o ofiarach stanu wojennego

Krakowska impreza poświęcona jest pamięci ofiar stanu wojennego, w szczególności młodemu hutnikowi Bogdanowi Włosikowi, który 13 października 1982 r. został zastrzelony pod kościołem Arka Pana przez funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Biegi Memoriałowe jego imienia odbywają się tu od 1995 r. Pierwsza edycja zgromadziła 200 zawodniczek i zawodników.