W Kucharach bieg dla Powstańców Styczniowych i Sandry

 

W Kucharach bieg dla Powstańców Styczniowych i Sandry


Opublikowane w czw., 22/01/2015 - 15:35

W tym roku obchodzimy 152. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji we wsi Kuchary Żydowskie w powiecie płońskim zorganizowanym zostanie bieg uliczny. Wpisowe przekazane zostanie na rehabilitację Sandry podopiecznej fundacji „Zdążyć z Pomocą”.

Miejsce rozgrywania zawodów jest nieprzypadkowe. Kuchary należały onegdaj do przybyłego z Finlandii żydowskiego kupca. Powstała tu jedna z pierwszych w Królestwie Polskim manufaktur włókienniczych. Wnuk kupca, Samuel Posner walczył później w oddziałach Giuseppe Garibaldiego we Włoszech oraz studiował w Polskiej Szkole Wojskowej w Cuneo. Po wybuchu Powstania Styczniowego wrócił do Polski i objął funkcję zastępcy naczelnika powstania w powiecie mławskim. Zginał w lipcu 1863 roku.

Szczegóły śmierci Samulea Posnera nie są do końca znane. Według jednych relacji, został on śmiertelnie ranny pod Żurominem osłaniając odwrót swojego oddziału. Inne źródła informują, że zginął w szarży na granicy pruskiej. Mimo, że brał udział w zaledwie kilku potyczkach, był jednym z bohaterów Powstania Styczniowego na Mazowszu.

– Uważam, że Powstanie Styczniowe jest najbardziej zapomnianym zrywem w polskiej historii. Dlatego mamy zaplanowane kilka wykładów historycznych dotyczących walk w tym rejonie. Za naszą wolność walczyły tu różne narodowości, m.in. Włosi. Rodzina Posnerów była także bardzo zasłużona, choć kary za udział w Powstaniu były srogie groziło rozstrzelania albo zsyłka na Sybir – mówi Szymon Cichocki, organizator imprezy.

Bieg upamiętniający Powstanie Styczniowy będzie miał także wymiar charytatywny. Uczestnicy zawodów wspomogą Sandrę dziewczyna niebawem będzie obchodzić 18. urodziny, ale urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i każdy każdy dzień to walka o zdrowie podczas rehabilitacji.

– Brałem już udział w kilku biegach charytatywnych i bardzo mi się podoba taka forma biegania. Nie ma ostrej rywalizacji, a pieniądze idą na szczytny cel. Sandra mieszka w naszej miejscowości i wiemy, że bardzo potrzebuje pomocy. Nad zadedykowaniem jej tego wydarzenia nie rozmyślałem dłużej niż 5 minut. Tym bardziej, że dostałem duże wsparcie od władz – mówi Szymon Cichocki.

Na uczestników imprezy czekają dystanse 5 i 10 km oraz marsz nordic walking.

– Trasa biegu jest dosyć płaska. W dwóch miejscach jest tylko podbieg. Jedna pętla liczy 5 km, a trasa prowadzi głównymi ulicami miejscowości. To celowy zabieg, by w przypadku opadów śniegu odśnieżyć ją pługiem – dodaje organizator.

Impreza odbędzie się w niedzielę 25 stycznia. Zapisy przyjmowane będą w dniu imprezy. Start o godzinie 12:45.

1. Bieg Powstania Styczniowego w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Źródło historyczne

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce