W niedziele 25 listopada pierwszy Mount Fuji Marathon

 

W niedziele 25 listopada pierwszy Mount Fuji Marathon


Opublikowane w pt., 23/11/2012 - 09:42

Gdy obudzimy się w niedzielny poranek wszyscy uczestnicy tego maratonu będą już zapewne na mecie, bowiem gdy u nas będzie 8 rano w Japonii wybije godzina 16.00. Około 16 tysięcy biegaczy wystartuje o godzinę Mount Fuji Marathon zaplanowano na godzinę 8.15 – w Polsce będzie wówczas kwadrans po północy. Organizatorzy stawiają sobie ambitny cel zostania największym maratonem w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Wczesniej  co roku od 36 lat rozgrywano Lake Kawaguchiko Marathon, którego trasa stanowiła dwa okrążenia wokół jeziora Kawaguchi. W tym roku zmieniono nazwę i skorygowano trasę – maratończycy przebiegna jedno okrążenie wokół jeziora Kawaguchi i jedno wokół jeziora Seiko. Podczas biegu zawodnicy będą mogli przez cały czas podziwiać symbol Japonii – Góre Fuji skąpany w jesiennej aurze. Nie brakuje opinii że ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy jest to jedne z najpiękniejszych maratonów na świecie.

Góra Fudżi  to czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii (3776 m n.p.m.). Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. Wulkan i jego masyw są celem licznych wycieczek turystycznych i pielgrzymek. Oficjalny sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień. Na sam szczyt prowadzą   cztery szlaki turystyczne, przy których jest dziesięć odpłatnych schronisk turystycznych. Do wysokości 2400 m n.p.m. można dojechać drogą asfaltową, w lecie także autobusem.
Wokół Fudżi, od strony północnej, leży pięć jezior pod wspólną nazwą Fuji Goko: Kawaguchi, Yamanaka, Sai, Motosu oraz Sh?ji.

Charakterystyczna sylwetka wulkanu, którego szczyt jest pokryty śniegiem przez większą część roku, była i jest bardzo lubianym motywem w sztuce.  Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shint? – jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Zbudowano na niej trzy bramy torii i dwie świątynie. Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet.

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce