W sobotę wymagająca „piątka” w Niesulicach. Biegacze wygryźli pływaków

 

W sobotę wymagająca „piątka” w Niesulicach. Biegacze wygryźli pływaków


Opublikowane w czw., 10/07/2014 - 13:51

Jeszce kilka, kilkanaście lat temu biegi uliczne organizowane były często przy okazji większych zawodów czy uroczystości miejskich, gminnych. Dziś jest już inaczej. Przykład z Gminy Skąpe, gdzie odbywa się Niesulicka Piątka. W sobotę kolejna edycja tej wymagającej imprezy.

Zawody w Niesulicach wywodzą z rywalizacji pływaków, którzy zamiast w basenie woleli zmagać się w otwartych wodach Jeziorach Niesłysz. W 2006 roku po raz pierwszy zorganizowano tu także bieg jako imprezę towarzyszącą. W tym roku... zrezygnowano z organizowania zawodów pływackich.

– Rzeczywiście impreza wzięła początek od pływania na różnych dystansach w różnych kategoriach wiekowych, w tym Maratonu Pływackiego. Z czasem postanowiliśmy wprowadzić bieganie i tak pojawiła się Niesulicka Piątka oraz biegi towarzyszące dla dzieci – informuje Alicja Hoppe-Anyszko, sekretarz gminy Skąpe. – Skąd taka zmiana? Często mieliśmy do czynienia z różnymi warunkami pogodowymi. Ale przede wszystkim nie przybywało nam uczestników, a wręcz ubywało. Chyba pływanie w otwartych akwenach nie jest tak popularne tak jak bieganie – dodaje.

Pielęgnując bieg w gminie nie zapominają też o innych dyscyplinach, które wzbogacają biegowy weekend w Niesulicach. – Od trzech lat rozgrywany jest także turniej siatkówki plażowej. Staramy się propagować różne dyscypliny sportu. Mamy dobre warunki do tego – opowiada przedstawicielka organizatora.

Te na przestrzeni lat biegi w Niesulicach znacząco się rozrosły W pierwszej edycji pobiegło łącznie 20 osób, ale już rok temu zawody ukończyło już 123 dorosłych biegaczy oraz 180 dzieci. Bieg główny zwyciężył Adam Marysiak z czasem 15 minut i 7 sekund. Wśród pań najlepsza była Magdalena Wierzbicka z rezultatem 18 min i 29 sekund. Jakie wyniki padną w sobotę?

W tym roku trasa biegu uległa zmianie w tym miejsce startu i mety. Rok temu biegacze zaczynali zawody na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Niesulicach. Tym razem centrum imprezy i początek zmagań przeniesione zostało na parking przy ośrodku wypoczynkowym Lago. – Trasa podlegała modyfikacjom przez osiem lat trwania imprezy. Staraliśmy się zawsze ją urozmaicać. W tym roku nowości jest sporo impreza nie gościła jeszcze w tym miejscu – opowiada nasza rozmówczyni.

Mimo krótkiego dystansu i ulicznego charakteru bieg w Niesulicach łatwy nie będzie. Tutaj zawsze stawiano na przełaje, z dającym się odczuć podbiegiem. Tak będzie i tym razem. Wykorzystując tereny Lasów Państwowych w Świebodzinie, organizatorzy zadbali o atrakcje na trasie.

– Na początku Zawodnicy pobiegną po ścieżkach szutrowych, będzie też trochę asfaltu. Następnie wbiegną w drogę polną i dalej drogami leśnymi. Czekaja ich dwa podbiegi i zbiegi, które na pewno da się odczuć na organizmie. Do mety biegacze wrócą brzegiem jeziora. Impreza może być szczególnie trudna, jeśli spadnie deszcz – anonsuje przedstawicielka organizatora.

Impreza odbędzie się w sobotę 12 lipca. Do biegu można się zapisać jeszcze w sekretariacie ośrodka wypoczynkowego Lago. Biuro zawodów czynne będzie tam w godz. 10:00 - 12:15. Bieg główny rozpocznie się o godzinie 11:30. Biegi dziecięce zaplanowano w godz. 12:30 - 13:30.

Organizator

Regulamin

RZ

fot. TVP

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce