W weekend MŚ w biegu 24h. Będą polskie medale?


Opublikowane w śr., 23/10/2019 - 09:11

W najbliższy weekend we francuskiej miejscowości Albi odbędą się Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym. Startują Polacy.

Lokalizacja zawodów nie od początku była oczywista. Mistrzostwa miały zostać rozegrane wiosną w Austrii. Austriacy zrezygnowali jednak z ich organizacji i zawody odbędą się jesienią w szczęśliwym dla Polaków miejscu. To właśnie w Albi podczas mistrzostw Europy w 2016 r. Polki zostały drużynowymi mistrzyniami starego kontynentu. Patrycja Bereznowska sięgnęła tam po srebrny medal. Najwyżej sklasyfikowanym rodakiem został wówczas Przemysław Basa, który zajął 17. miejsce.

Na francuskie mistrzostwa świata Patrycja Bereznowska pojedzie w roli obrończyni tytułu, po zwycięstwie przed dwoma laty w Belfaście. Warto przypomnieć, że właśnie w Belfaście Patrycja nabiegała ówczesny rekord świata – 259,991 km. Rok temu straciła pozycję rekordzistki na rzecz Camille Herron, nadal jest jednak aktualną mistrzynią świata.

Do Francji pojedzie w sumie sześć Polek. Na starcie zobaczymy także rekordzistkę Polski na 100 km Małgorzatę Pazdę-Pozorską, czternastą zawodniczkę poprzednich mistrzostw, a także zwyciężczynię biegu 12-godzinnego Gali Biegów Ultra i serbskiego 12-godzinnego Marathon of Marathons - Monikę Biegasiewicz.

Pobiegną także: Aneta Rajda - mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym, Milena Grabska-Grzegorczyk - piąta zawodniczka Spartathlonu, a także Aleksandra Niwińska - druga w Belfaście, zwyciężczyni tegorocznego 24-Stundenlauf in Reichenbach.

Wśród mężczyzn zobaczymy siedmiu Polaków. W Albi wystartuje Andrzej Radzikowski - mistrz Europy w biegu 24-godzinnym, trzeci zawodnik tegorocznego Ultrabalatonu i zwycięzca biegu 48-godzinnego ateńskiego Festiwalu Ultramaratonu.

Pobiegnie także: Andrzej Piotrowski - mistrz Polski w biegu 24-godzinnym, który jeden sukces związany ze startem na mistrzostwach już zaliczył. W publicznej zbiórce zebrał zakładaną kwotę, potrzebną na wyjazd serwisantów.

W stawce są też Przemysław Basa - wicemistrz Polski. Krzysztof Brączyk - brązowy medalista mistrzostw Polski, Andrzej Wereszczak - zwycięzca Ultrabalatonu z 2018 r.,i drugi zawodnik 490-kilometrowego Biegu Filipidesa z Aten do Sparty, rekordzista Polski w biegu 6-dniowym, Leszek Małyszek - wicemistrz Polski z 2018r i Rafał Kot - rekordzista Biegu 7 Szczytów, szósty zawodnik Biegu 7 Dolin 100 km.

Wszyscy powołani zawodnicy musieli wcześniej zrobić wymagane minimum. Dla pań wynosiło ono 193 km, dla mężczyzn – 224 km.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce