W weekend startuje Ultra Trail World Tour. Czy warto?

 

W weekend startuje Ultra Trail World Tour. Czy warto?


Opublikowane w pt., 16/01/2015 - 10:21

Startuj w skrajnie różnych okolicznościach przyrody, rywalizuj, a przy tym zwiedzaj świat i poznawaj nowe kultury – to dewiza organizatorów ultramaratońskiego cyklu Ultra Trail World Tour, którego druga edycja rozpocznie się już w ten weekend w Hongkongu. Ich ambicją jest także to, by gromadził on zarówno gwiazdy biegów długodystansowych jak i amatorów i dał możliwość wyłonienia najlepszych ultrabiegaczy świata.

Jak do rywalizacji w UTWT podchodzą sami zawodnicy? Czy, a jeśli tak to dlaczego warto startować w cyklu? Jakie koszty trzeba ponieść? Jak od kuchni wygląda rywalizacja w UTWT? Przewodnikami po cyklu i o swoich doświadczeniach z nim związanych opowiedzieli nam Piotr Hercog – ultrabiegacz i organizator Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, dziesiąty zawodnik UTWT w ubiegłorocznej, premierowej odsłonie cyklu, oraz Bartłomiej Trela miłośnik ultramaratonów i biegów górskich z Tarnowa, uczestnik ubiegłorocznej edycji Lavaredo Ultra-Trail, zaliczanego do cyklu UTWT, który na ten rok zaplanował 3 starty w cyklu.

Organizatorzy:

UTWT to wspólna inicjatywa organizatorów największych biegów ultra na świecie. Każdy z nich ma już olbrzymie doświadczenie zdobyte przy swojej imprezie. Pomysłodawcami i partnerami biznesowymi całego cyklu są Jean-Charles Perrin – dyrektor biegu Eco-Trail Paris oraz Fabrice Perrin (zbieżność nazwisk jest przypadkowa) związany z organizacją UTMB. Różne funkcje pomocnicze w organizacji również powierzane są tym, którzy na co dzień pracują lub wykonują zadania jako wolontariusze przy różnych francuskich biegach (głównie UTMB)

Imprezy:

Kryteria doboru biegów do Ultra Trail World Tour były wyśrubowane. Do serii zostały włączone tylko ultramaratony międzynarodowe, skupiające biegaczy z minimum 20 krajów, mające co najmniej 500 uczestników, minimalnym dystans 100 km i swoją historię. Członkostwo w nowym cyklu zaproponowano tylko imprezom, które zostały zorganizowane co najmniej dwukrotnie. Organizatorzy chcieli też, żeby biegi reprezentowały różne kontynenty.

W premierowym sezonie w skład cyklu wchodziło 10 imprez. W 2015 roku będzie to 11 imprez:

 • Vibram Hong Kong 100, Hongkong, 17-18 stycznia
 • Tarawera Ultramarathon, Nowa Zelandia, 5-8 lutego
 • The North Face Transgrancanaria (Hiszpania) - 6-8 marca
 • Maraton Piasków, Maroko, 3-13 kwietnia
 • The North Face 100 Australia, Australia, 15-17 maja
 • The North Face Lavaredo Ultra-Trail, Włochy, 26-27 czerwca
 • The Western States 100 Mile Endurance Run, USA, 27-28 czerwca
 • Eiger Ultra-Trai, Szwajcaria, 18-19 lipca
 • Ultra-Trail du Mont-Blanc, Francja, Szwajcaria, Włochy, 24-30 sierpnia
 • Ultra-Trail Mt.Fuji, Japonia, 25-27 września
 • La Diagonale des Fous, Reunion, 22-25 października

Do cyklu aspiruje także portugalski Madeira Island Ultra-Trail, który odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia. Pełne członkostwo uzyska w ciągu 12-24 miesięcy.

Piotr Hercog: – To oferta organizatorów, ale nie da się wystartować we wszystkich biegach. Nie taka jest zresztą idea cyklu. Ich zdaniem, UTWT to przygoda na całą dekadę. Ja dołączyłem do cyklu niejako naturalnie. Szukałem ciekawych imprez ultra na świecie, bo chcę odwiedzać nowe miejsca i startować w takich miejscach. Wybrałem takie, które akurat znalazły się w cyklu.

Od startu na Gran Canarii (akurat wypadł w okresie transformacji – przygotowań do sezonu), zacząłem uważnie przyglądać się rankingowi. Chciałem ukończyć cykl na przyzwoitym miejscu.

Do programu cyklu w 2015 roku dołączyły, choć jedna jeszcze nie na pełnych zasadach, dwie nowe imprezy – w Szwajcarii i Portugalii. To bardzo dobry ruch. W poprzednim roku dominowały imprezy sponsorowane przez North Face. Teraz ten układ jest trochę inny, a liczba np. 15 biegów rozgrywanych na różnych kontynentach w cyklu – liczę, że biegów jeszcze przybędzie – jest w mojej opinii bardzo dobra. Daje szereg możliwości zawodnikom na całym świecie, a przede wszystkim pozwala obniżyć koszty startów.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce