Warszawa po raz dziewiąty pobiegła dla diabetyków w finale WOŚP [ZDJĘCIA]

 

Warszawa po raz dziewiąty pobiegła dla diabetyków w finale WOŚP [ZDJĘCIA]


Opublikowane w ndz., 11/01/2015 - 18:18

Porywisty wiatr nie powstrzymał porywu serc biegaczy, którzy w Warszawie wzięli udział w 9. Biegu „Policz się z Cukrzycą”. Blisko 5000 osób w pomarańczowych koszulkach przemierzyło 5-kilometrową trasę. Wszystko w ramach 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Chociaż pogoda nie rozpieszcza zwykle uczestników stołecznej imprezy, to wielu biegaczy nie wyobraża sobie początku roku bez orkiestrowego startu. Tym, którym było zimno, przypominano dziś ubiegłoroczną edycję, gdy chłód, a zwłaszcza opady deszczu ze śniegiem dawały się we znaki jeszcze mocniej.

Charakter imprezy oraz swobodna atmosfera kusi wielu. Nie ma tu pomiaru czasu, twardej rywalizacji o miejsca i sekundy, nie liczy się kto pierwszy przekroczy linią mety. Zwyciężają osoby, którym pomaga największa orkiestra świata. Dla biegaczy najważniejsze jest to, że można połączyć...

… przyjemne z pożytecznym.

W niedzielę w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, w pobliżu wielkiej sceny WOŚP, można było spotkać doświadczonych biegaczy ale i zupełnych amatorów. Bez względu na stopień biegowego wtajemniczenia, każdy chciał dobrze się bawić.

– Zacząłem biegać dosyć niedawno i do startu zachęcił mnie krótki dystans. Postanowiłem się z nim zmierzyć. Czas nie liczy się absolutnie, miejsce też nie. Chciałbym dobiec do mety i nie być ostatni – wyjaśniał przed startem Andrzej, również z Warszawy.

– Startuje tu już od czterech lat i to w pewnym sensie moja tradycja. Lubię klimat, który tu panuje. Zawszę, kiedy tylko będę mogła, będę chciała tu startować – powiedziała Nam Zofia z Warszawy, podkreślając, że bieg znakomicie promuje cukrzycową profilaktykę i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Warszawa vs. Kraków

W trakcie imprezy w jednym z namiotów można było sprawdzić poziom glukozy oraz dowiedzieć się więcej o cukrzycy. Badania prowadziło Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.

– Już po raz trzeci, razem z WOŚP, tworzymy Medyczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bieg „Policz się z Cukrzycą” jest akcją, w której nie mogło nas zabraknąć. Organizujemy bezpłatne badania glikemii we krwi – tłumaczyła Aleksandra Pohadajło z Międzynarodowego Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland. Jak wyjaśniała, Warszawa rywalizowała dziś z Krakowem (nasza relacja z imprezy niebawem) na liczbę przebadanych osób.

– Przez nasze akcje, które prowadzimy cały rok, staramy się dbać o świadomość społeczeństwa dotyczącą chorób cywilizacyjnych, do których na pewno należy cukrzyca. W naszym kraju mamy coraz więcej otyłych osób, a to wiąże się z zachorowalnością na tę chorobę. Jesteśmy pod wrażeniem liczby biegaczy, którzy chcą się przebadać. Często przychodzą do nas co roku te same osoby, które już znamy. Jest to pozytywne, że ludzie chcą się badać i dbać o swoje zdrowie – dodawała.

Sprawnie do mety

W tym roku stołeczni biegacze przemierzyli nową trasę. Ominęli ulicę Karową, Browarną czy Tamkę, na rzecz wyremontowanej ulicy Świętokrzyskiej, Wierzbowej i okolic Teatru Wielkiego, Pałacu Prymasowskiego. Przez chwilę otarli się o Plac Zamkowy. Następnie fala biegaczy przelała się przez Krakowskie Przedmieście, przed zabytkowymi kościołami, Pałacem Prezydenckim i Uniwersytetem Warszawskim.

Meta znajdowała się w innej lokalizacji niż start, nieco dalej od sceny ale również pod Pałacem Kultury i Nauki, co pozwoliło sprawnie zapanować nad rzeką biegaczy.

Wygrał, choć nie planował

Jak to bieg, każdy musi mieć swojego zwycięzcę. Po 16 minutach i 34 sekundach jako pierwszy na metę wpadł Damian Ruta, pochodzący z okolic Radomia, ale studiujący w Warszawie biegacz.

– Jest to mój pierwszy start w imprezie charytatywnej w stolicy. Cieszę się z zajęcia pierwszego miejsca. Zwłaszcza, że był to bardzo licznie obsadzony bieg. Pogoda robiła wszystko, żeby utrudnić zadanie biegaczom, ale jeśli jednak ktoś trenuje to żadna aura nie jest mu straszna – powiedział na mecie zwycięzca, który o dodatkowych zapisach do biegu dowiedział się... dziś rano. Ponieważ Orkiestra już grała, postanowił wystartować i pomóc potrzebującym. Cały dochód z biegu zostanie na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży i chorych na cukrzycę.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce