Widziszewo już 28. raz pobiegnie w przyjacielskim klimacie

 

Widziszewo już 28. raz pobiegnie w przyjacielskim klimacie


Opublikowane w czw., 07/08/2014 - 15:56

W niedzielę w Widziszewie odbędzie się Bieg Przyjaźni. Będzie to już 28. edycja imprezy odbywająca się w Wielkopolsce. Zawody organizowane są od 1987 roku co sprawia że bieg należy do jednych z najstarszych w Polsce. Do pokonania jest 5 i 10 km.

Bieg w Widziszewie ma długą tradycję. Pomysłodawcą imprezy jest prezes klubu SANA Kościan. – Jestem miłośnikiem sportu od ponad 40 lat. Zaczynałem jako kolarz a później zainteresowałem się bieganiem dzięki Tomaszowi Hopferowi i jego Biegowi po Zdrowie. Po zakończeniu przygody z karierą kolarską zacząłem właśnie biegać dla zdrowia. Zdecydowałem się na debiut w maratonie. Jako miejsce startu wybrałem Berlin Zachodni. Później naszła mnie myśl, żeby zorganizować podobny bieg u siebie, na ziemi kościańskiej. Pomysł na na nazwę biegu związany jest z końcówką lat 80-tych i chylącemu się ku upadkowi systemowi komunistycznemu. W tamtej epoce nie można było się przyjaźnić z nikim innym, tylko z naszym wschodnim sąsiadem. Ja jednak miałem pomysł na bieg promujący powszechną przyjaźń między krajami a nie tylko przyjaźń Polsko-Radziecką jak nam wpajano. Na dowód tego już na pierwszym biegu mieliśmy zawodnika z RFN. – wspomina Roman Talikadze dyrektor biegu.

Przez te wszystkie lata bieg przechodził kilka zmian. Różne były dystanse i kierunki, w których zmierzali uczestnicy. Ostatnia zmiana wprowadzona została w 2012 roku. – Trasa zmieniała się kilkakrotnie. Pierwszy bieg zorganizowany był na dystansie 15 km i prowadził w kierunku Unieścia. Następnie zmieniliśmy trasę na prowadzącą przez Przysiekę Polską do Czacza. W latach 90 dystans prowadził już ulicami Widziszewa. Panowie pokonywali 4 pętle czyli 10 km a panie (oraz mężczyźni 70+) 2 okrążenia czyli 5 km. Z uwagi na to, że przybywało zawodników i dochodziło do dublowania postanowiliśmy wyznaczyć trasę tak, aby 5 km pokonywano podczas jednego okrążenie a 10 km w dwóch pętlach. – mówi dyrektor biegu.

Impreza biegowa stała się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. – W dniu biegu w Widziszewie wszyscy wychodzą na ulice i dopingują. Nawet przy pierwszych edycjach ludzie zbierali się na trasie. W latach 90 zainteresowanie biegami w innych miasteczkach było mniejsze. Wielu innych zawodników równie miło to wspomina. Osoby które wówczas brały udział w biegach dziecięcych dziś same przyjeżdżają tu ze swoimi pociechami. – mówi Roman Talikadze.

W zeszłym roku w imprezie wystartowało ponad 130 biegaczy. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok 200 uczestników. Zapisywać się będzie można także w dniu zawodów. – Nie jesteśmy tak dużą imprezą jak maratony czy półmaratony, jednak mamy swoją jakość. Zgłaszają się do nas biegacze zza granicy. Do tej pory mieliśmy zawodników z Kenii, Ukrainy i Białorusi. Nas przede wszystkim cieszy fakt, że biega tutejsza młodzież. Kolejne pokolenia wychowują się na naszej imprezie. – dodaje  Roman Talikadze.

Bieg odbędzie się 10 sierpnia. Biuro zawodów  znajdować się będzie w świetlicy Domu Ogrodnika przy ul Podgórnej. Biuro czynne będzie w dniu zawodów od godziny 10.00. Biegi na 5 i 10 km rozpocznie się o godzinie 14:15. Poprzedzi je rywalizacja na 600 metrów. 

W zeszłym roku na 10 km zwyciężył Ukrainiec Bogdan Semenowycz z czasem 31 minut i 27 sekund. Wśród kobiet najlepsza na 5 km była Patrycja Talar z czasem 20 minut i 30 sekund. 

Organizator

Regulamin

Opłata startowa: 35 zł w dniu zawodów.

RZ

fot. Facebook LKS Sana Kościan

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce