Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego. "Dowolny dystans" na Starym Mokotowie - ku inspiracji

 

Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego. "Dowolny dystans" na Starym Mokotowie - ku inspiracji


Opublikowane w pon., 27/07/2020 - 08:57

Bieg Powstania Warszawskiego, to kolejna impreza, która z racji na panującą w 2020 roku pandemię, nie mogła odbyć się w tradycyjny sposób. Aktywna Warszawa, czyli organizator biegu, zaprosił jednak do rywalizacji wirtualnej na dystansach: 5 km, 10 km i dowolnym.

Mam sentyment do tego biegu, więc postanowiłem podejść kreatywniej do mojego startu na dowolnym dystansie. Mam nadzieję, że będzie to dla Was inspiracją oraz interesującą lekcją historii.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W ramach pandemicznego Wirtualnego Biegu Powstania Warszawskiego 2020 @aktywna_warszawa wymyśliłem sobie wyjątkową historyczną trasę po Starym Mokotowie. Garmin nie działa, trzeba było odpalić Endomondo. Luźnym tempem, nieco ponad 5 km, ale ogrom otaczającej historii, co widać na zdjęciach. #loverunning #running #bieganie #biegambolubie #rusz4litery #ambasadorzyfb #runnersofinstagram #instarunner #instarun #instarunners #polskabiega #run #runningmotivation #runhappy #runnersworld #runWarsaw #runner #training #pobiegane #biegam #bieg #biegacz #biegamdobrze #aktywnawarszawa #wirtualnybpw #wallphabet #zabiegajopamiec #biegPowstaniaWarszawskiego #stolicawolnosci #pkobiegajmyrazem

Post udostępniony przez Running Mike  (@run.like.mike)

Wyznaczyłem trasę po moim Starym Mokotowie, gdzie właściwie na każdym kroku można się natknąć na miejsca, które były świadkami tragicznych wydarzeń sprzed lat.Ściągnąłem aplikację "Pamięć Miasta" przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego i śladem oznaczonych tam miejsc przygotowałem dla siebie i dla Was biegową historyczną trasę z okazji wirtualnego Biegu Powstania Warszawskiego.

Start: Skrzyżowanie ul. Niepodległości i ul. Dąbrowskiego, to tu mieszkał prezydent Warszawy, Stefan Starzyński i aktualnie znajduje się tablica na jego cześć.

Kierując się na południe w stronę ul. Racławickiej czekać będzie wyjątkowe wejście do windy do Metro Racławicka, upamiętniające Pułk AK "Baszta".

Gdy miniecie II Ogród Jordanowski, skręćcie w lewo w ul. Odyńca, aż do ul. Krasickiego, w którą znów należy skręcić w lewo, ona przechodzi momentalnie w ul. Kazimierzowską i tutaj cały czas prosto, aż do ul. Rakowieckiej.

Na tym odcinku natknąć się można na napisy na murach mające ponad 70 lat, budynki, w których znajdowały się szpitale powstańcze i miejsca punkty ruchu oporu, budynki, które jeszcze kilka lat temu miały ślady kul na elewacji, tablice "Miejsca uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny", "Miejsca walki Polaków o wolność Ojczyzny" oraz miejsce pierwszego boju Batalionu Bałtyk w dniu 1 sierpnia 1944 r. (niedaleko skrzyżowania ul. Kazimierzowskiej i ul. Narbutta).

Dobiegając do ul. Rakowieckiej można na chwilę skręcić w lewo, gdzie znajduje się były areszt. 2 sierpnia 1944 r., w tym miejscu rozpoczęła się pacyfikacja więzienia przez oddziały SS, podczas której zamordowano 600 więźniów. Część więźniów uciekła i przyłączyła do Powstania.

Kolejnym krokiem przygotowanej trasy biegowej jest zawrócenie i kierowanie się prosto, aż do ul. Sandomierskiej, tam skręt w prawo i prosto do ul. Madalińskiego, gdzie również należy skręcić w prawo. Na skrzyżowaniu można zobaczyć dość świeży typograficzny mural Warsaw Mokotów.

Ul. Madalińskiego kierujcie się aż do ul. Kazimierzowskiej, którą będzie powrotna trasa (ale polecam biec drugą stroną).

Wcześniej jeszcze na tym skrzyżowaniu są dwa miejsca do zobaczenia. Pierwsze koło boiska Orlik, upamiętniające miejsce nocnego starcia Pułku AK "Baszta" z SS i poległych tu żołnierzy.

Po drugiej stronie skrzyżowania tablica pamięci prof. dr hab. Romana Kuntzego, który prowadził tajne nauczanie podczas wojny.

Czas na powrót ul. Kazimierzowską na południe, aż do ul. Odyńca. Tu polecam skręcić w prawo do parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Park ten podczas Powstania znajdował się w centrum walk, dziś jest oazą spokoju i relaksu w pędzącym mieście. To tutaj znajduje się głaz narzutowy Walczącego Mokotowa 1944. Warto się zatrzymać na chwilę.

Dobiegając do ul. Puławskiej czas skręcić w lewo i podążać aż do ul. Dąbrowskiego.

Finisz trasy jest przy skwerze Broniewskiego, przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i ul. Puławskiej. Tu znajdują się kolejne punkty do zobaczenia: tablica w hołdzie łączniczkom i sanitariuszkom AK oraz właz kanałowy, którym pod koniec września powstańcy Mokotowa ewakuowali się do Śródmieścia.

To już koniec trasy. W sumie nieco ponad 5 kilometrów,

Teraz sprawdźcie ślad GPS na mapie. Zobaczcie jak wygląda cała trasa.

Po drugiej stronie miejsca finiszu trasy znajduje się park Morskie Oko, który będzie stanowił perfekcyjne miejsce do odpoczynku po biegu.

To tu w 2019 r. po raz pierwszy odbył się bieg "Rodzinna Sztafeta Pamięci" na dystansie 1944 metrów. Tutaj też codziennie o godz. 17 rozbrzmiewa Marsz Mokotowa i nieopodal przy ul. Dworkowej znajduje się pomnik żołnierzy pomordowanych już po kapitulacji.

To wydarzenie zostało uwiecznione na jednym z bardziej emocjonalnych zdjęć z Powstania (Egzekucja przy ulicy Dworkowej), a nawiązanie do niego było w filmie "Kanał".

Michał Sułkowski, Ambasador Festiwalu Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce