Wisła: Zdobądź świata szczyt i wspomóż psy ratownicze

 

Wisła: Zdobądź świata szczyt i wspomóż psy ratownicze


Opublikowane w śr., 21/01/2015 - 14:23

Przed nami druga edycja Nocnego Biegu Dwóch Szczytów w Wiśle. Jeśli marzymy o wieczornym zdobywaniu gór, to będziemy jednak trochę rozczarowani. Impreza o groźnie brzmiącej nazwie jest tak naprawdę... rekreacyjnym biegiem po płaskiej trasie – ale za to w szczytnym celu. Wpisowe przekazane zostanie Fundacji na Rzecz Psów Pracujących.

Uczestnicy Nocnego Biegu Dwóch Szczytów mają do pokonania dwa dystanse, odpowiadające najwyższym szczytom polskim Rysom (2499 metrów) i himalajskiemu Mount Everestowi (8848 m). Impreza zostanie podzielone na dwa etapy 29 stycznia wieczorem biegacze będą zdobywać Rysy, zaś 5 lutego wyruszą na Czomolungmę. Pomoc Szerpów w tej wyprawie nie będzie jednak potrzebna.

– Pomysł na imprezę powstał rok temu. Chcieliśmy uatrakcyjnić czas przebywającym w Wiśle turystom. Nazwa zawodów jest przekorna, bo nie biegniemy na wysokościach, tylko jest to płaski bieg uliczny. Oprawę bardziej profesjonalną, z pomiarem czasu, ma bieg na Mont Everest. Myślę, że jest to ciekawa alternatywa na spędzenie czasu dla osób, które przebywają tu w czasie ferii i szusują w okolicy – mówi Piotr Nowak, współorganizator zawodów.

Trasa biegu prowadzić będzie na terenie Wisły, w Beskidzie Śląskim. Żeby uatrakcyjnić zawody, zgaszone zostaną światła. Uczestnicy wyposażeni będą w czołówki.

W ubiegłym roku w obu biegach imprezy wystartowało blisko 160 osób. Póki co, chęć udziału w zdobywaniu gór bez potrzeby opuszczania miasta wyraziło 60 uczestników. Organizatorzy przygotowali 250 pakietów startowych.

– Tym biegiem chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Przy okazji pokazać jak wygląda ratownictwo i praca psów. Biegi górskie mają swoją specyfikę i swoich ulubieńców. My chcemy, by była to impreza zarówno dla wytrawnych biegaczy jak i początkujących, całych rodzin, które mogą tu pomaszerować i w ten sposób spędzić czas – objaśnia organizator.

Opłata startowa, czyli cegiełka, trafi do Fundacji na Rzecz Psów Pracujących. Fundacja opiekuje się psami GOPR, a także przewodnikami – obronnymi jak i asystującym.

– Dochód z cegiełek zostanie przekazany na szkolenie psów. Dzięki tej pomocy będą mogły one dalej trenować i lepiej nieść pomoc w górach. Jedna cegiełka upoważnia do startu w dwóch biegach – wyjaśnia Piotr Nowak.

Przed samymi zawodami będzie można dowiedzieć się o pracy psów w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, jej specyfice, warunkach. Planowane są pokazy umiejętności psów oraz prezentacja wyposażenia ratowników.

Start i meta obu odsłon Nocnego Biegu Dwóch Szczytów w Wiśle znajdować się będzie przy placu Hoffa. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 17:00.

Nocny Bieg Dwóch Szczytów w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce