Witold Bańka już oficjalnie szefem WADA. „Wspólny cel - sport wolny od dopingu”


Opublikowane w pt., 08/11/2019 - 14:58

Finałem konferencji Światowej Agencji Antydopingowej było oficjalnie zatwierdzeniem szefa tej organizacji. Od 1 stycznia 2020 roku tę funkcję będzie pełnił Witold Bańka. Zapowiedział pokorę, ciężką pracę i szczelny system walki z dopingiem w sporcie.

Rok później zacznie obowiązywać zatwierdzony w Katowicach nowy Kodeks Antydopingowy. Nowością jest również Antydopingowa Uchwała o Prawach Sportowca. Do tej pory z kodeksu dowiadywał się przede wszystkim o zobowiązaniach. Prawa sportowców nie zostały rozbudowane – mają oni prawo do czystego sportu, do wyłączeń terapeutycznych, do składania wyjaśnień, a także do edukacji w zakresie antydopingu i ochrony swoich danych. Uchwała przewiduje również dochodzenie odszkodowań od dopingowiczów i przypomina o możliwości anonimowego zgłaszania podejrzeń.

Na zakończenie konferencji przyjęto również Deklarację Katowicką, która m.in. wzywa organizacje, rządy i sportowców do intensywnego wysiłku i ścisłej współpracy na rzecz walki z dopingiem.

W ciągu trzech konferencyjnych dni omówiono sytuację w Rosji i w Afryce. Dyskusja toczyła się również wokół spraw finansowych. Przyszłoroczny budżet WADA ma być wyższy od obecnego, tym samym możliwości mają być większe, zwłaszcza w obszarze edukacji i otwierania większej liczby laboratoriów antydopingowych.

„Ta konferencja pokazała, że potrafimy konstruktywnie dyskutować i szukać rozwiązań, nawet wtedy gdy mamy nieco odmienne spojrzenia na niektóre kwestie. Dlaczego? Bo wszyscy mamy wspólny cel - sport wolny od dopingu”- podsumował konferencję Witold Bańka.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce