Włoskie wzgórze Monte Cassino zdobyte przez biegaczy

 

Włoskie wzgórze Monte Cassino zdobyte przez biegaczy


Opublikowane w ndz., 18/05/2014 - 13:29

W walkach na Monte Cassino poległo wielu alianckich żołnierzy, w tym 1052 Polaków z 2. Korpusu gen. Andersa. W sobotę 17 maja podobna liczba osób wystartowała tu w biegu upamiętniającym polskich bohaterów II wojny światowej.

W Polsce wydarzenia z 1944 r. nie uległy zapomnieniu, ale we Włoszech wiedza o znaczeniu polskiego oddziału w tej krwawej potyczce nie jest powszechna. Powoli zacierają się fakty, odchodzą uczestnicy bitwy, dlatego Bieg na Monte Cassino był okazją, by o tej historii przypomnieć.

Zanim wystartowali uczestnicy głównego 10-kilometrowego biegu, burmistrz Cassino zaprezentował fragmenty filmu dokumentalnego, który ma przybliżyć społeczności międzynarodowej, czym była i jakie znaczenie dla dalszych losów wojny miała ta bitwa. Władze miasta zorganizowały również kilkusetmetrowy bieg dla dzieci, a IPN przekazało miejscowym uczniom grę edukacyjną „Znaj Znak”, bo, jak powiedział przed wyjazdem do Włoch Antoni Łapiński, weteran bitwy na Monte Cassino: – To bardzo ważne, by młodzi ludzie pamiętali o historii i uczyli się jej w ciekawy sposób.

W sobotę o 17:00 w ulewnym deszczu, na wezwanie poległych żołnierzy ze wzgórza 593, odpowiedzieli biegacze. Ponad 1000 osób ruszyło z centrum miasta długim podbiegiem do klasztoru, a dalej, już poza trasą biegu na cmentarz, by zapalić znicze, bo polscy żołnierze, sportowcy i biegacze zdobywali wzgórze w imieniu poległych. Każdy biegł dla jednego, wybranego uczestnika walk. Tak jak dowódca 1. Brygady Lotnictwa Śmigłowców w Inowrocławiu, Dariusz Wroński.

– Trzy miesiące temu, kiedy rozmawiałem z córką generała Andersa Anną, wyraziła życzenie, żeby po 70 latach polski generał symbolicznie zdobył Monte Cassino. Nie miałem wyjścia. Prośbę potraktowałem jak rozkaz i dziesięciokilometrowa trasę pokonam w furażerce i z polską flagą – powiedział dziennikarzom PAP

Najszybszym zawodnikiem okazał się Marokańczyk Jaouad Zain. Na trzeciej pozycji przybiegł Adam Nowicki, a zaraz za nim Tomasz Grycko, obaj z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych. Pełne wyniki biegu można znaleźć TUTAJ.

Medale najlepszym zawodnikom wręczał premier Donald Tusk, który w niedzielę wziął udział w oficjalnych uroczystościach uczczenia 70. rocznicy tamtych wydarzeń.

IB

źródło: PAP

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce