Z mapą po starówce o medale Mistrzostw Polski. Emocjonujący weekend z BnO w Warszawie

 

Z mapą po starówce o medale Mistrzostw Polski. Emocjonujący weekend z BnO w Warszawie


Opublikowane w czw., 05/06/2014 - 14:13

W najbliższy weekend Warszawa i jej okolice zamienią się w arenę Mistrzostw Polski w Biegach na Orientację. Oprócz walki o tytuł najlepszych zawodników i zawodniczek w kraju, rozegrany zostanie tu także trzeci etap cyklu „Szybki Mózg”. Jak zapowiadają organizatorzy, łącznie wystartować ma tu ponad 600 zorientowanych na zwycięstwo osób.

W sobotę 7 czerwca na Starym Mieście rozegrane zostaną mistrzostwa kraju sprincie. Organizatorzy z UNTS Warszawa starają się, by impreza wypadłą perfekcyjnie, bo pierwszy raz organizują wydarzenie tej rangi. – Mistrzostwa Polski w okolicach Warszawy rozgrywane były już wielokrotnie. Do tej pory jednak poza sercem miasta. Po raz pierwszy też organizatorem mistrzostw jest nasz klub – emocjonuje się Jacek Morawski z UNTS Warszawa, kierownik zawodów.

Przypomina, że na samej starówce, „bodaj 10 czy 12 lat temu”, rozgrywano już biegi na orientację, ale były to imprezy dla szkół warszawskich. – Były to jednak zupełnie inne czasy i zupełnie inne mapy. Teraz jest to całkowita nowość. Przygotowaliśmy jedną z największych map w historii naszej działalności, ale zapewne nie zostanie ona w całości wykorzystana (zawodnicy poznają trasę dopiero na miejscu – red.). Na pewno więc wrócimy jeszcze na Starówkę, czy to w ramach "Szybkiego Mózgu" czy „Warszawa Nocą” – opowiada organizator.

Mistrzostwa odbędą się zaledwie kilka dni po obchodach 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów i wizycie prezydenta USA Baracka Obamy oraz przedstawicieli innych państw w Warszawie. Podczas ich wizyty Stare Miasto zamieniło się w prawdziwą twierdzę. – Na szczęście nie mieliśmy problemów z uzyskaniem pozwolenia na przeprowadzenie biegu. Kłopoty zaczęły się przy stawianiu punktów kontrolnych, które były traktowane jako naniesienia na gruncie. Była to dłuższa procedura. Wszystko jednak zostało formalnie załatwione. Cieszymy się, że się udało – cieszy się Jacek Morawski.

Do walki o medale mistrzostw polski zgłosiło się ponad 400 zawodników, posiadających licencję Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Odbyło się już losowanie startujących i czasów startów. – W imprezie mogli wziąć udział także zupełni amatorzy. Musieli jednak wykupić jednorazowe licencje PZOS. Przypuszczam, że wśród startujących będzie ok 50 takich osób. Oprócz zawodników z całej Polski, mamy także biegaczy z zza granicy, z Szwecji i Czech – informuje organizator.

Mistrzowska impreza będzie jednocześnie arena walki o punktu cyklu „Szybki Mózg”. W sobotniej, trzeciej jego rundzie wystartuje ponad 200 osób. Jak wyjaśnia Jacek Morawski, zwycięzcy wcześniejszych zapewne skupią się na rywalizacji o medale MP i pojawi się szansa na wysokie miejsca dla zawodników z mniejszym doświadczeniem. – Tym trochę słabszym zawodnikom powinno być łatwiej powalczyć o podium. Jednak przyjedzie tu sporo klubów z całej Polski i oni też przywiozą po kilku biegaczy, którzy nie startują w Mistrzostwach Polski, tylko właśnie w tej swoistej imprezie towarzyszącej. Będzie to więc ogólnopolska obsada „Szybkiego Mózgu” a nie tylko nasze lokalne towarzystwo – wskazuje nasz rozmówca.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce