Za kilka tysięcy złotych kupili wyjazd na wymarzony maraton. Zostali na lodzie. „Mój biegowy świat się zawalił”

 

Za kilka tysięcy złotych kupili wyjazd na wymarzony maraton. Zostali na lodzie. „Mój biegowy świat się zawalił”


Opublikowane w pt., 28/09/2018 - 08:40

Marzenie – maraton w Nowym Jorku. Plan, jak je zrealizować. Zbieranie funduszy, miesiące przygotowań, treningów i wyrzeczeń. I nagle okazuje się, że to wszystko na marne… Brzmi jak horror biegacza? Niestety, to prawdziwa sytuacja, w jakiej znalazło się kilkadziesiąt osób, które opłaciły wyjazd do Stanów Zjednoczonych w jednym z biur podróży.

Firma Marathon Travel Poland istnieje na rynku od kilkunastu lat. W tym czasie zorganizowała wiele udanych wypraw w różne zakątki świata. Niestety, wszystko działało do czasu. Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o braku pakietów startowych na NYC Marathon dla osób, które wykupiły wycieczkę na ten bieg.

Maraton w Nowym Jorku to jedna z imprez charakteryzujących się skomplikowaną procedurą rejestracji. Ze względu ogromną liczbę chętnych odbywa się losowanie a gwarantowane pakiety można zabukować za pośrednictwem firm będących partnerami biegu. Na stronie imprezy znajduje się lista takich operatorów. Widnieje na niej jedna polska firma i nie jest to Marathon Travel Poland. Pomimo tego na stronie agencji można przeczytać: „Już od wielu lat jesteśmy partnerem NYC marathon i wyjeżdżamy licznymi grupami.”

Mleko się rozlało dopiero, kiedy jedyny partner nowojorskiego maratonu w kraju opublikował oświadczenie, informując, że nie miał związku z zaistniałą sytuacją, w której zostało poszkodowanych kilkadziesiąt osób. Część z nich dowiedziała się o sytuacji… dopiero z tego wpisu. – Dopiero, kiedy drugie biuro opublikowało informację na ten temat, całe oszustwo wyszło na jaw – mówi Mirosław Kołodziejczyk. – Koszt miał się zamknąć w 6300 zł i 550 dolarach za pakiet startowy. Wpłaciłem dwie pierwsze raty i te 550 dolarów. Teraz mój biegowy świat się zawalił. Wielu z nas wypruwa sobie żyły, żeby zrealizować biegowe marzenia a są tacy, którzy to rujnują…

Odpowiedzialna za organizację wyjazdu właścicielka firmy publicznie przeprosiła za zaistniałą sytuację. Interesujące jest wyjaśnienie:

„Pakiety załatwiam przez grecką firmę. Kilka udało mi się odzyskać po tym jak w zeszłym tygodniu usłyszałam od greckiego partnera iż ktoś doniósł, że ja te pakiety od niego kupuje i zagroził utratą kontraktu”.

Obiecano też zwrot wpłaconych środków. To jednak nie jest takie pewne. Okazuje się, że podobna sytuacja zaistniała wiosną, kiedy do skutku nie doszedł wyjazd na maraton w Londynie. Wtedy również obiecano zwrot pieniędzy. Klienci... nadal czekają. – Odwołała wyjazd na dwa tygodnie przed, pieniądze miały być oddane do 20.04 i do tej pory ich nie ma – powiedziała nam jedna z klientek agencji. Przyznała też, że wcześniej uczestniczyła w trzech udanych wyjazdach i liczyła, że sytuację uda się rozwiązać: - Dzisiaj zobaczyłam, że chętni do Nowego Jorku i Bostonu też są oszukani i chyba będę musiała zadziałać bardziej drastycznie – zapowiada.

Skargi na usługi agencji turystycznej sypią się z różnych stron. Komentarze na jej stronie są usuwane, ale wciąż zgłaszają się kolejni poszkodowani. Jedna z klientek opowiada o wyjeździe na maraton w Atenach:

– Początek był już nerwowy, bo w przeddzień wylotu do Aten poinformowano wszystkich mailowo, że wylatujemy nie z Warszawy, tylko z Berlina a autokar podstawią nam w Poznaniu. W zastępstwie właścicielki poleciał z nami syn, bo ona była w Chicago. Na miejscu okazało się, że pakiety nie są opłacone. A najlepsze i tak było na końcu, kiedy zakomunikowała nam, że nie ma pieniędzy na bilety powrotne. Ostatecznie wróciliśmy za pieniądze przyjaciół jej syna, do których on dzwonił z prośbą o pomoc. Część osób musiała dopłacić za bagaż albo bilety…

Podobne historie opowiadają biegacze, którzy wykupili wycieczki na maratony w Tokio i Chicago. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które wykupiły za pośrednictwem firmy pakiety startowe na NYC Marathon a rezerwacjami hoteli i przelotów zajęły się same. Wielu nie da się już odwołać a listy startowe nowojorskiego biegu są już zamknięte i szans na zdobycie pakietów nie ma.

Niebawem więcej w temacie.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce