Zapraszają w malownicze Gorce do Ochotnicy Dolnej na biegową ucztę!

 

Zapraszają w malownicze Gorce do Ochotnicy Dolnej na biegową ucztę!


Opublikowane w śr., 03/07/2024 - 16:01

Ochotnica Dolna po raz kolejny stanie się centrum sportowych emocji, goszcząc już 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail®. Malownicze szlaki Gorców przywitają miłośników biegania w dniach 2-4 sierpnia 2024 r., czyli tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia.

W tym roku zawodnicy będą mogli ponownie wybrać spośród 8 dystansów o długości od 5 do 163 km. W tegorocznej edycji odbędzie się także klasyfikacja drużynowa. Gorce Ultra-Trail® to wyjątkowy festiwal biegów górskich, który łączy sport amatorski z regionalną kulturą i tradycyjną muzyką.

Trasy prowadzą przez tereny Gorczańskiego Parku Narodowego, w okolicach wyniosłych wież widokowych i otoczeniu górskich potoków, lasów i łąk pełnych kwiatów. Niezapomniane widoki na Tatry oraz unikalna muzyka płynąca z serc podhalańskich Górali to charakterystyczna cecha dla GUT.

Przyjazd w Gorce to także doskonała okazja do poznania smaku lokalnych produktów i degustacji potraw serwowanych przez przesympatyczne Panie z kilku Kół Gospodyń Wiejskich. Jak wynika z doniesień biegaczy, jednym z najatrakcyjniejszych elementów tras letniego Gorce

Ultra-Trail są górskie potoki, które schładzają rozgrzane przez wysiłek nogi. Bieganie w górach to wyjątkowa przygoda, która daje szansę każdemu zmierzyć się ze swymi słabościami i odkrywać pokłady wewnętrznej mocy!

HARMONOGRAM STARTÓW:
piątek 2 sierpnia 2024:
● GUT 5 km: bieg pod górę w stylu alpejskim
● GUT 163 km: najdłuższy, dla najbardziej zaawansowanych uczestników
sobota 3 sierpnia 2024 - dzień “ultra i prawie ultra”:
● GUT 102 km: ok. 4250 m przewyższenia, dla zaawansowanych zawodników
● GUT 66 km: ok. 3300 m przewyższenia, dla biegaczy zaawansowanych, trasa wymagająca technicznie
● GUT 48 km: ok. 2380 m przewyższenia, dla średniozaawansowanych biegaczy i
debiutantów ultra
● GUT 33 km: ok. 1570 m przewyższenia, dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, żeby wystartować na dystansie ultra, ale 20 km “to już za mało”
niedziela 4 sierpnia 2024 - dzień “krótkich dystansów”:
● GUT 20 km Ochotnica Challenge: piękna trasa dla szybkich biegaczy lub górskich debiutantów, z punktem kontrolnym na gorczańskiej wieży
● GUT 12 km: doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.

Trasy biegów Gorce Ultra-Trail prowadzą przez 3 powiaty (nowotarski, limanowski i nowosądecki), 9 gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica, Łącko, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem) i 3 nadleśnictwa, a trasa koronnego dystansu GUT 102 biegnie przez Gorczański Park Narodowy i ma limit zawodników ze względu na ochronę przyrody parku.

Na listach startowych GUT z roku na rok pojawia się coraz większa liczba biegaczy z gmin, na terenie których odbywa się festiwal. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki, Krościenka i Mszany coraz chętniej wychodzą z roli tylko obserwatorów wydarzenia i sami stają na linii
startu! Wskazuje to na aktywizację sportową mieszkańców okolicznych wsi, co jest ważnym krokiem w stronę utrzymania zdrowia i dobrej formy fizycznej. Rokrocznie wzrasta także liczba wolontariuszy z regionu, szczególnie dzieci i młodzieży!

Klasyfikacje i nagrody
Na wszystkich dystansach obowiązują klasyfikacje OPEN Kobiet (K) i Mężczyzn (M), a dodatkowo będzie miała miejsce klasyfikacja w kategoriach wiekowych K/M: do 35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat oraz 56+ (nie dotyczy to biegów GUT 163 i GUT 5).
Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe klasyfikacje i nagrody w kategoriach:
➢ Najstarszy Ultras - który ukończy dystans ultra: GUT 163, 102, 66 lub 48 (K/M)
➢ Mieszkaniec gminy Ochotnica Dolna: dystanse GUT 20 i GUT 12, miejsca I-III K/M
➢ Klasyfikacja drużynowa (odrębny regulamin)

Nagrodzeni zostaną zdobywcy miejsc I-III w klasyfikacji OPEN K/ M na wszystkich dystansach oraz zdobywcy miejsc I - III w kategoriach wiekowych biegów wymienionych wyżej. Na dystansie GUT 163 (100 mil) statuetki otrzymają zawodnicy z miejsc I - VI OPEN K/M.

Pakiet startowy
W ramach pakietu startowego każdy biegacz otrzyma dedykowany komin z logo wydarzenia, imienny numer startowy, pamiątkowy medal na mecie za ukończenie biegu, upominki od Partnerów imprezy, punkty żywieniowe (szczegóły w Regulaminie), specjalnie przygotowane
na GUT piwo OWCA RUN od Partnera GUT - Browaru Podgórz, a także wodę i posiłki na trasie oraz mecie biegu.

Atrakcje i Miasteczko Biegowe
Podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail czekać będą na biegaczy i osoby towarzyszące liczne atrakcje w Miasteczku Biegowym. Będzie można skosztować między innymi wyjątkowych kulinariów ochotnickich przygotowanych przez sympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz odwiedzić stoiska z lokalnymi produktami.

Przyjedź, pobiegnij i… zakochaj się w Gorcach! Organizatorzy IX Gorce Ultra-Trail serdecznie zapraszają na święto biegania w Gorcach! Aktualne informacje dotyczące wydarzenia są na bieżąco umieszczane na stronie facebookowej https://www.facebook.com/gorceultratrail. (materiał partnera, opr. red.) Fot. GUT

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce