Zapraszamy na XIII Tatarską Piątkę do Studzianki

 

Zapraszamy na XIII Tatarską Piątkę do Studzianki


Opublikowane w śr., 03/07/2024 - 13:32

Już po raz trzynasty w Studziance, niewielkiej wsi w powiecie bialskim w gminie Łomazy na południowym Podlasiu odbędzie się bieg o nazwie Tatarska Piątka, który przy okazji sportowej rywalizacji promuje także kulturę i historię tego regionu Polski.

 

- Jak dobrze pamiętam to chyba już po raz dziesiąty będę miał okazję pobiec w Tatarskiej Piątce w Studziance zamieszkującej niegdyś przez Tatarów. Skąd się tu wzięli? Król Jan III Sobieski postanowił zapłacić tatarskim żołnierzom za wierną służbę Rzeczypospolitej, nadając im ziemię właśnie w Studziance. Społeczność tatarska osiedliła się tu i egzystowała przez ponad 200 lat. We wsi funkcjonowała niewielka muzułmańska świątynia – meczet. Wielu z osiadłych w Studziance Tatarów służyło w wojsku. Wśród najbardziej zasłużonych wymienić można generała Józefa Bielaka, walczącego w obronie Konstytucji 3 maja i odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Z wyraźnych śladów po Tatarach w Studziance śladów pozostało niewiele. Najbardziej znanym jest muzułmański cmentarz – mizar. Odwiedzam go za każdym razem. Szczególną uwagę zwracają kamienie z polskimi nazwiskami. Wielu biegaczy tuż po zakończeniu biegu lub przed nim kieruje swoje kroki, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Serdecznie zapraszam na ten wyjątkowy, po którym mozna skosztować nwet tatarskich potraw – mówi Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i dotychczasowy uczestnik biegu.

Pomysłodawcą imprezy jest Łukasz Węda, wielki miłośnik biegania, regionalista i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.

- Po raz kolejny zapraszamy na bieg Tatarska Piątka, który odbędzie się w ramach XVI Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną. Do biegu pozostało już niewiele czasu. Zapisy trwają https://dostartu.pl/xiii-tatarska-piatka-v10658. Wydarzenie będzie miało miejsce w Studziance 14 lipca. Start o godzinie 15:00. Trasa niezmienna od 13 lat. Tradycyjnie będą również biegi dla dzieci. Serdecznie zapraszamy - informuje Łukasz Węda, organizator biegu.

 

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Gmina Łomazy, Sołectwo Studzianka, Ochotnicza Straż Pożarna w Studziance oraz Klub Biegacza Biała Biega. Dla wszystkich uczestników biegu, którzy ukończą w regulaminowym czasie bieg,  przewidziane są okolicznościowe medale na mecie, ponadto upominki dla uczestnika/uczestniczki z najdalszego miejsca zamieszkania od Studzianki, nagrody niespodzianki dla osób spośród uczestników z biegu na 5 km obecnych na dekoracji.

Więcej informacji i zapisy:

https://dostartu.pl/xiii-tatarska-piatka-v10658

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów
fot. archiwum autora

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce