Zaproszenie na projekcję filmu "Marathon"

 

Zaproszenie na projekcję filmu "Marathon"


Opublikowane w wt., 20/11/2012 - 16:30

W czwartek, 22.11, o godz. 19:00 w Ukrytym Mieście (ul. Noakowskiego 16) odbędzie się projekcja filmu MARATON oraz spotkanie “Samotność długodystansowca – mit czy rzeczywistość” z członkami grupy WARSZAWIAKY.

Wstęp Wolny.

MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam, 104 min.) to pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

Jon Dunham wyreżyserował w 2007 roku dokument o przygotowaniach jakie podejmują zarówno profesjonaliści jak i amatorzy do maratonu w Bostonie. Mimo iż bieganie może wydawać się mało interesującym tematem filmu, kinematografia zgromadziła całkiem pokaźną kolekcję obrazów, w których motywem przewodnim lub odgrywającym ważną rolę jest właśnie bieganie. Inaczej jednak biegacz odbierze historię 6 autentycznych postaci, skrupulatnie podejmujących nieustanne próby walki z samym sobą i swoim ciałem w ramach przygotowań do Maratonu Bostońskiego 2005 niż jakikolwiek film, w którym nie znajdzie spontanicznych wypowiedzi, zachowań, i rad, które każdy maratończyk ma gdzieś w głowie.

Film zawiera sporo cennych rad, bardziej pod kątem psychiki i koncentracji niż techniki biegania. Poza podpatrywaniem treningu bohaterów filmu przed maratonem, widz usłyszy wypowiedzi doświadczonych biegaczy, wielokrotnych zwycięzców maratonów.

To co istotne w filmie The Spirit Of Maraton to powody dla których zwyczajni ludzie chcą przebiec maraton, pokazuje sposób w jaki kibice i rodziny osób startujących w biegu postrzegają to całe przedsięwzięcie.

Film nie odkrywa nowych faktów na temat biegania ale przedstawia pewną prawdę – do maratonu trzeba się przygotować. Dla walczących o wynik będzie to morderczy trening, któremu trzeba podporządkować całe życie – towarzyskie i zawodowe.  Jednocześnie film udowadnia, że pokonać dystans 42 195 metrów może każdy człowiek.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce