„Zdrowie, wrażenia, równość, solidarność”. Festiwal UTMB 2020 odwołany [KOMUNIKAT ORGANIZATORA]

 

„Zdrowie, wrażenia, równość, solidarność”. Festiwal UTMB 2020 odwołany [KOMUNIKAT ORGANIZATORA]


Opublikowane w śr., 20/05/2020 - 12:21

Największy i najbardziej znany festiwal biegów górskich na świecie nie odbędzie się w 2020 r.

Komunikat organizatora:

Drodzy biegacze, droga społeczności,

Dziękujemy za cierpliwość i zaufanie. Mamy szczerą nadzieję, że Ty i Twoi bliscy jesteście zdrowi i bezpieczni, gdziekolwiek jesteście na świecie. Wszyscy stoimy w obliczu nowej sytuacji i ze względu na jej niepewność zrozumiecie, że nie spieszyliśmy się (z podjęciem decyzji o przyszłości imprezy – red.). Chcieliśmy skonsultować się ze wszystkimi uczestnikami Festiwalu UTMB® Mont-Blanc, aby dokładnie zbadać sytuację i jej konsekwencje dla wydarzenia, które organizujemy dla Was od 18 lat.

Z przykrością informujemy, że z powodu pandemii COVID-19 edycja Festiwalu UTMB® Mont-Blanc nie odbędzie się w dniach 24–31 sierpnia.

Cztery filary przyświecały naszej decyzji (...):

1. Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników

Jak wiadomo, UTMB® Mont-Blanc gromadzi tysiące uczestników z ponad 100 krajów na całym świecie. To okoliczności, które, na chwilę obecną, nie są zgodne z zasadami zdrowia publicznego (francuski rzad wprowadził zakaz organizacji imprez masowych – red.). Odwołanie imprezy jest najbardziej odpowiedzialną decyzją w celu zachowania zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich uczestników, w tym biegaczy, mieszkańców regionu Mont-Blanc, odwiedzających, dostawców usług, partnerów i wolontariuszy.

2. Pełne doświadczenie dla wszystkich

Pragniemy zaoferować pełne doświadczenie UTMB® Mont-Blanc, tak jak robimy to od 18 lat”

  • mityczna trasa wokół Mont-Blanc, która przecina 3 kraje i 18 gmin francuskich, włoskich i szwajcarskich;
  • międzynarodowa impreza z udziałem 10 000 biegaczy z całego świata, którzy spotykają się, rozmawiają i nawiązują przyjaźnie podczas i po wyścigu;
  • tydzień emocji i serdeczności, którymi dzielą się wszyscy uczestnicy wydarzenia: wolontariusze, goście i lokalni mieszkańcy.

Wszyscy pojawiają się na szlaku, aby kibicować, przybić piątkę, animować punkty serwisowe i gminy regionu Mont-Blanc, dzieląc się z Tobą wspólnym dziedzictwem i pasją. Naszym życzeniem jest, aby nie zmniejszać doznań uczestników Festiwalu UTMB® Mont-Blanc.

Przygotowujesz się i marzysz o UTMB®, który organizujemy od 18 lat, tym, który jest podobny do ciebie, który łączy Cię i zachęca do poznania innych biegaczy.

3. Góra w sercu naszej decyzji

Biegając w górach wiemy o ryzyku i zaangażowaniu. Gdy warunki nie są odpowiednie, rozsądniej jest zawrócić, wrócić do domu. Podejmowanie ryzyka jest częścią naszej kultury, podobnie jak rozsądek i rezygnacja. Poddanie się oznacza odwagę. Kiedy pooddajesz się górze, wiesz, że będą inne – nawet jeszcze bardziej niesamowite - możliwości powrotu, gdy warunki będą odpowiednie a burza ustąpi.

4. Nasze DNA: solidarność i sprawiedliwość

Nadchodzące miesiące to wciąż zbyt wiele niepewności dotyczących zdrowia, sytuacji gospodarczej i społecznej. Rezygnacja z organizacji Festiwalu UTMB® Mont-Blanc 2020 oznacza solidarność i odpowiedzialność wobec wszystkich biegaczy, którzy nie mogli do nas dotrzeć, ponieważ nie mogą podróżować, tych, którzy nie byli w stanie trenować, bo nie mogą sobie na to pozwolić w obawie o zdrowie. Bez tych tysięcy biegaczy pochodzących z czterech krańców ziemi, Festiwal UTMB® Mont-Blanc nie smakowałby tak samo ani nie miałby takiej samej energii.

UTMB® to biegacz-amator, który staje na tej samej linii startowej co elita. To amerykański biegacz, który dzieli trasę z azjatyckim biegaczem spotkanym na punkcie serwisowym lub podczas wchodzenia na stromy stok. Festiwal UTMB® Mont-Blanc jest otwarty na świat, na różnorodność kulturową, chodzi o poznawanie innych ludzi, a także o wzajemną pomoc i solidarność. Kiedy biegacz łapie kontuzje, pierwszą rzeczą, którą robi dobry „góral” jest pójście mu z pomocą, nawet jeśli oznacza to, że nie ukończy wyścigu.

Zgodnie z regulaminem imprezy, otrzymasz zwrot 55% wpisowego. Prócz smutku, że tego lata nie możemy się z Wami spotkać, odwołanie wydarzenia stanowi realne ryzyko finansowe dla jego organizatora, który poniósł już ogromne wydatki we wszystkich obszarach. Jeśli chcesz, możesz przekazać te pieniądze na rzecz organizacji charytatywnej. Aby wybrać tę opcję, zaloguj się na konto biegacza przed 30 maja.

Nasza decyzja nie podważa tego jak daleko zaszedłeś. Wiemy, że udział w Festiwalu UTMB® Mont-Blanc jest projektem długoterminowym: trening, punkty kwalifikacyjne, loteria. Właśnie dlatego oferujemy Ci możliwość gwarantowanego startu w edycji 2021, 2022 lub 2023. Warunki zgłoszenia prześlemy e-mailem przed otwarciem rejestracji w 2021 roku.

Pomimo odwołania edycji 2020, zespół organizacyjny Festiwalu UTMB® Mont-Blanc nie poddaje się. Zależy nam na zjednoczeniu globalnej społeczności biegaczy górskich wokół wspólnej sprawy, ponieważ chcemy uczynić świat lepszym miejscem. Dlatego ciężko pracujemy nad opracowaniem nowych koncepcji, aby nadal móc angażować naszych partnerów, fanów i biegaczy na całym świecie. Będziemy Cię informować o postępach w nadchodzących tygodniach.

Trzymajcie się i do zobaczenia.

Catherine i Michael Poletti, współzałożyciele UTMB® Mont Blanc

Dziewiętnasta edycja UTMB ® Mont Blanc wystartuje 23 sierpnia 2021 r., a trasy imprezy poprowadzą ponownie przez Francję, Włochy i Szwajcarię – uzupełniają organizatorzy.

Źródło: UTMB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce