Zimowy Półmaraton Zagłębia Miedziowego odwołany! Przegrał z ASF


Opublikowane w śr., 12/02/2020 - 22:04

"Nadleśnictwo Szprotawa informuje, że w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików i wprowadzeniem przez Wojewodę Lubuskiego strefy skażonej (...) na terenie Nadleśnictwa Szprotawa obowiązuje zakaz wstępu do lasu. (…) Wobec powyższego z przykrością musimy udzielić negatywnej odpowiedzi w tym zakresie”.

Te słowa, pochodzące z pisma sporządzonego w Nadleśnictwie Szprotawa, stały się przysłowiowym gwoździem do trumny III Zimowego Półmaratonu Zagłębia Miedziowego. Organizowana od lutego 2018 kameralna impreza na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego tym razem nie odbędzie się z powodu zakazu wstępu do lasu na dużych fragmentach trasy. „Przegraliśmy z ASF” - napisali organizatorzy na fanpejdżu imprezy.

Pierwsze poważne problemy spowodowane afrykańskim pomorem świń u dzików dopadły organizatorów już na początku roku. „Po konsultacjach ze starostami i ich podległymi służbami weterynaryjnymi, z powodu odkrycia w okolicy ognisk ASF oraz ze względów bezpieczeństwa Waszego i zwierząt, przekładamy datę biegu na 29 lutego” - poinformowali biegaczy w pierwszych dniach stycznia zapowiadając jednocześnie na następny tydzień rozpoczęcie zapisów na bieg główny oraz towarzyszący dystans 10 km.

Z dobrych chęci niewiele wyszło. – Zapisy ostatecznie nie ruszyły do dziś, bo wciąż nie mieliśmy pewności, czy nawet w nowym terminie uda się przeprowadzić imprezę – powiedział nam Piotr Ducki, jeden z organizatorów Zimowego Półmaratonu Zagłębia Miedziowego. – Wciąż negocjowaliśmy z nadleśnictwami w Szprotawie i Głogowie po obu stronach granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. Tam właśnie, po Wzgórzach Dalkowskich, przebiega trasa naszego biegu – wyjaśnił.

Niestety, ze Szprotawy nadeszło cytowane wyżej pismo. Próba zmiany „na szybko” trasy półmaratonu tak, by ominąć zagrożone tereny zamkniętych lasów, spełzła na niczym. – Od leśników z Głogowa napływały głosy, że w każdej chwili może zapaść decyzja podobna jak po stronie lubuskiej – mówi Piotr Ducki (na zdjęciu poniżej z numerem 417). – W tej sytuacji zdecydowaliśmy się odwołać tegoroczny półmaraton. Zapisów i opłat jeszcze nie było, więc biegacze nie zdążyli ponieść żadnych kosztów, a i my, poza czasem i energią poświęconymi na przygotowania imprezy, nie będziemy mieli wymiernych strat finansowych – poinformował organizator.

– Mamy nadzieję, że do listopada wszystko się uspokoi i choroba zostanie opanowana, a my po raz czwarty będziemy mogli przeprowadzić naszą główną imprezę, czyli Ultramaraton Zagłębia Miedziowego – mówi jeszcze Piotr Ducki. Pierwszy bieg ultra raz odbył się późną jesienią 2017 r., w ślad za nim w lutym 2018 r. poszła impreza zimowa na dystansie półmaratonu.

Impreza jest kameralna, ale cieszy się bardzo dobrą opinią uczestników ze względu na klimat i atmosferę, a także piękną trasę. Ubiegłoroczny, zorganizowany 9 marca II Zimowy Półmaraton Zagłębia Miedziowego ukończyło niespełna sto osób. Wygrali Grzegorz Jankowski i Joanna Lorenc.

Piotr Falkowski

zdj. fanpejdż Ultramaraton Zagłębia Miedziowego


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce