Znamy gospodarza MŚ na 50 km


Opublikowane w czw., 20/02/2020 - 11:16

Od miesięcy wiadomo, gdzie i kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata IAU na dystansie 50 km w 2021, ale dopiero teraz poznaliśmy miejsce i datę rywalizacji w 2020 r.

Tegoroczne długo nie były przypisane do żadnej lokalizacji. Już wiemy jednak, że zawodnicy spotkają się w Jordanii, w Akabie, gdzie odbywały się mistrzostwa Azji i Oceanii na dystansie 100 km. Triumfowali w nich Japończycy, a dla gospodarzy był to sprawdzian generalny z organizacji międzynarodowych mistrzostw.

Mistrzostwa świata wróciły do kalendarza zawodów w ubiegłym roku, po dwuletniej przerwie. Wtedy ultrasi biegali w rumuńskim Braszowie - w sumie 77 zawodników, w tym po raz pierwszy polska reprezentacja. Najwyżej uplasowała się wówczas Dominika Stelmach, której do podium zabrakło 2 minut i 30 sekund. Ostatecznie zakończyła zawody na 4 miejscu.

Polacy nigdy nie stali na podium MŚ na 50 km, które pod auspicjami IAU rozgrywane są od 2005 r. W tym czasie formuła zawodów często się zmieniała. Początkowo były rozgrywane jako cykl pucharowy. W Braszewie po raz trzeci zmagania miały rangę mistrzostw.

Aktualnymi mistrzami świata są Iraitz Arrospide z Hiszpanii (2:47:42) oraz Brytyjka Alyson Dixon (3:07:20). Nowych mistrzów poznamy 27 listopada. Tak późny termin jest podyktowany pogodą. Średnia temperatura dzienna w Jordanii waha się wtedy w okolicach 20 kreski na termometrze.

Mistrzostwa w 2021 r. odbędą się w Taipei, gdzie dwa lata temu z sukcesem toczyły się mistrzostwa Azji w biegu 24-godzinnym.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce