Znamy kalendarz Diamentowej Ligi na 2014 rok

 

Znamy kalendarz Diamentowej Ligi na 2014 rok


Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 12:30

Przyszłoroczna edycja lekkoatletycznego cyklu rozpocznie się 9 maja w Doha (Katar), a zakończy w 5 września w Brukseli.

Piąty sezon, w którym najlepsi lekkoatleci walczą o pieniądze, czterokaratowy diament oraz prestiż, tradycyjnie składać się będzie z 14 zawodów. Kibice rywalizację najlepszych lekkoatletów będą mogli obserwować na stadionach w Europie, Azji, USA oraz na Bliskim Wschodzie.

W porównaniu z zeszłorocznym kalendarzem Ligi zmiany są raczej kosmetyczne. Początek i koniec cyklu pozostał bez zmian. Zmienił się natomiast termin zawodów w Nowym Jorku, które w tym roku były rozgrywane były jako trzecie w kolejności, po Szanghaju. Z kolei o prawie półtora miesiąca później zawody zawitają do Birmingham. By Brytyjczycy nie byli „stratni” w porównaniu z zeszłym rokiem, wcześniej odbędą się zawody w Londynie.

Areny lekkoatletycznych zmagań ani zasady nie uległy zmianie. 

Rywalizacja toczyć się będzie w 32 dyscyplinach (16 męskich i 16 żeńskich). Każda z konkurencji rozgrywana będzie siedmiokrotnie. Trzem najlepszym zawodnikom przyznawane będą punkty: 4 zwycięzcy, 2 dla drugiego zawodnika i 1 dla trzeciego. Wyjątek stanowić będą zawody w Zurychu oraz Brukseli, gdy stawka punktowa będzie podwojona. Nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 dolarów otrzyma tylko ten zawodnik, który uzyska najwięcej punktów podczas siedmiu startów.  

Kalendarz Diamentowej Ligi na 2014 r.:

Doha, QAT - 9 maja
Szanghaj, CHN - 17 maja
Eugene, USA - 31 maja
Rzym, ITA - 5 czerwca
Oslo, NOR - 11 czerwca
Nowy Jork, USA - 14 czerwca
Lozanna, SUI - 3 lipca
Paryż, FRA - 5 lipca
Londyn, GB - 11-12 lipca
Monako, MON - 18 lipca
Sztokholm, SWE - 21 sierpnia
Birmingham, GBR - 24 sierpnia
Zurych, SUI - 28 sierpnia -
Bruksela, BEL - 5 września

W ubiegłym sezonie najwięcej konkurencji, bo aż 6, wygrali Amerykanie. Jankesi zwyciężyli w klasyfikacji generalnej na 100 m mężczyzn – Justin Gatlin, na 110 m ppł – David Oliver i 400 m – LaShawn Merrit. Trzy diamenty zdobyli Jamajczycy: Shelly-Ann Fraser-Pryce zwyciężyła na 100 i na 200 m oraz Waren Weir na 200 m. Tyle samo nagród zdobyli Etiopczycy i Kenijczycy. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Piotr Małachowski, który zajął drugie miejsce w konkursie rzutu dyskiem. 

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce