Zofia Dudek mistrzynią Europy juniorów na 3000 m! [WIDEO]

Opublikowane w ndz., 21/07/2019 - 20:53

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy do lat 20 rozgrywanych w szwedzkim Boras, złoty medal w biegu na 3000m wywalczyła Zofia Dudek. To najcenniejszy krążek dla naszej reprezentacji na te zawody!

17-latka stoczyła pasjonujący pojedynek z Portugalką Marianą Machado, zachowując najwięcej sił na ostatnich metrach rywalizacji. Różnica między zawodniczkami zamknęła się w 0,6 sekundy (czas Polki - 9:30.06, rywalki – 9:30.66)!

Dwunaste miejsce zajęła kolejna Polka - Weronika Lewna (9:51.16).

Nowa mistrzyni Europy na co dzień mieszka i trenuje w Ann Arbor w amerykańskim stanie Michigan. Reprezentuje barwy miejscowego liceum. W Polsce jej klubem jest warszawska Polonia. Wśród dotychczasowych sukcesów młoda biegaczka mogła wymieniać m.in. tegoroczne zwycięstwo w prestiżowym Brooks PR Invitational.

Zofia Dudek to kolejna utalentowana biegaczka młodego pokolenia – po Alicji Konieczek czy Weronice Pyzik – która wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by podnosić poziom swój sportowy.

Wracając do mistrzostw w Boras. W Szwecji srebrne medale zdobyli: 19-letni sprinter Antoni Plichta (10.52) oraz 18-letnia Pia Skrzyszowska, która była druga w biegu na 100 m ppł (13.16). Kolejny srebrny krążek dorzucił, czy też dopchnął, kulomiot Wojciech Marok.

O swoje następczynie mogą być spokojne „Aniołki Matusińskiego”. Polki zdobyły brązowy medal w sztafecie 4 x 400 m z wynikiem 3:37.13. Po złoto sięgnęły Brytyjki, które były poza zasięgiem rywalek (3:33.03). Nasza sztafeta wystąpiła w składzie Aleksandra Formella, Aleksandra Wsołek, Sara Neumann i Susane Lachele.

Brązowy medal w chodzie na 10 000 m zdobył jeszcze Łukasz Niedziałek z wynikiem 42:20.66.

Dodajmy, że na najdłuższym rozgrywanym dystansie mistrzostw, czyli biegu na 5000 m, zwyciężyli 19-letni Hiszpan Aaron Las Heras (14:02.76) oraz 18-letnia Słowenka Klara Luka (16:03.62). Polacy nie startowali.

W biegu na 3000 m wśród mężczyzn Polskę reprezentował Aleksander Wiącek. Nasz zawodnik finiszował na siódmym miejscu z wynikiem 8:20.97, tracąc ok. 3 sekund do medalu.

W Szwecji biało-czerwoni stawali na podium sześć razy (1-3-2). W klasyfikacji medalowej zajęli dwunaste miejsce. Jest to... najsłabszy występ naszych juniorów od lat, jednak w rywalizacji tak młodych zawodników nie to jest najważniejsze. Ważne, jak będą się prezentowali za kilka lat. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy tylko, że zwyciężyli Brytyjczycy z 16 krążkami, w tym 5 złotymi.