Astmatycy potrzebują aktywności fizycznej

 

Astmatycy potrzebują aktywności fizycznej


Opublikowane w czw., 08/10/2015 - 11:52

Zdaniem naukowców z Concordia University, z astmą zmaga się dziś milion osób. Część z nich wierzy, że powinna unikać wysiłku fizycznego, który może powodować skurcz oskrzeli i zaostrzać objawy. Tymczasem najnowsze badania udowadniają, że wprawdzie astma wysiłkowa jest faktem, ale ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne dla chorych i pozwalają lepiej kontrolować symptomy choroby.

- Wysiłkowy skurcz oskrzeli jest zjawiskiem udowodnionym, ale leki i inhalator przed ćwiczeniami i czas po ćwiczeniach na ochłonięcie, powinny pomóc - mówi Simon Bacon, kierownik badań

W badaniu wzięło udział 643 uczestników ze zdiagnozowaną astmą. W tej grupie 245 chorych w ogóle nie była aktywna, natomiast 100 osób mogło wykazać 30-minutową, codzienną aktywność. Okazało się, że osoby, które uprawiały sport, ponad dwukrotnie lepiej kontrolowały objawy swojej choroby niż miało to miejsce u nieaktywnych.

Efekty daje codzienny trening, który trwa przynajmniej 30 minut. Jego intensywność nie musi być duża.

- Nie mówimy tu o tym, żeby od razu biegać maratony. Wystarczy 30 minut spaceru, jazdy rowerze czy jogi. Każda aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć objawy astmy - mówi kierownik badania i dodaje, że jeśli mowa o ćwiczeniach, lepiej robić cokolwiek niż nie robić nic.

Naukowcy opublikowali swoje badania nieprzypadkowo teraz, gdy spadła temperatura za oknem. Aktywność fizyczna chorych, ale i całej populacji drastycznie spada wraz z końcem ciepłych dni. Mrozy mogą dodatkowo zaostrzać objawy astmatyków. Wyniki badań wskazują jednak, że zima, nie powinna być powodem do zwalniania tempa. Najlepsze rezultaty przynosi całoroczna aktywność fizyczna.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce