Biegaj 5 minut dziennie. Dla zdrowia tyle wystarczy

 

Biegaj 5 minut dziennie. Dla zdrowia tyle wystarczy


Opublikowane w ndz., 03/08/2014 - 15:27

Bieganie nie musi być wyczynowe. Wcale nie trzeba poświęcać mu dużo czasu, ani nawet przywiązywać wagi do szybkości. Przynajmniej nie wtedy, gdy biegamy dla zdrowia, a nie dla wyników. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane 55 137 osób szukając związków między bieganiem a długością życia. W badanej grupie znaleźli się biegacze i osoby prowadzące siedzący tryb życia. Średnia wieku wynosiła 44 lata, a dane do analizy dotyczyły 15-letniego okresu.

Okazało się, że biegacze żyją średnio 3 lata dłużej niż osoby nieaktywne. Ryzyko przedwczesnego zgonu jest u nich o 30% niższe, a jeśli przeanalizować zgony w wyniku chorób serca i udaru, to prawdopodobieństwo jego wystąpienia spada o kolejne 15%. Autorzy badania zalecają nawet bieganie jako antidotum na choroby cywilizacyjne. Biegacze rzadziej palą, rzadziej też borykają się z otyłością i nadciśnieniem.

Jest też dobra wiadomość dla osób, które chciałyby biegać, ale uważają, że treningi zajmują zbyt dużo czasu. Zdrowotne korzyści z biegania, wcale nie wymagają rewolucji w planie dnia. Nawet osoby biegające mniej niż godzinę tygodniowo, żyją dłużej od tych, którzy nie robią tego wcale. Być może przebieżka 5-10 minut dziennie w tempie ok. 10km/1h nie zapewni nikomu ukończenia maratonu i raczej nie poprawi życiówki, ale jest zupełnie wystarczająca by obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

- Bieganie może być dużo lepszym wyborem, niż ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Przynosi takie same, jeśli nie większe, korzyści dla zdrowia, a wymagana 5-, 10-minutowa przebieżka, jest mniej czasochłonna od 20 minut ćwiczeń- zapewnia dr Duck Chul Lee, kierownik badania.

IB

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-07/acoc-rrr072414.php

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Fundacji BZ WBK.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce