Biegaj, by lepiej spać

 

Biegaj, by lepiej spać


Opublikowane w pon., 15/09/2014 - 11:50

Na problemy ze snem najlepszy jest ruch. Są na to mocne dowody.

Taką zależność pomiędzy zdrowym snem, a poziomem wytrenowania odkryli naukowcy obserwując 7368 mężczyzn i 1155 kobiet w wieku od 20-85 lat. Uczestnicy tego badania spotykali się z badaczami czterokrotnie. Podczas każdego spotkania wykonywali test na bieżni. Gdy rozpoczęły się te spotkania, w 1971 r. nikt nie zgłaszał problemów ze snem. Jednak z biegiem czasu, takie skargi zaczęły się pojawiać.

Naukowcy zauważyli, że mają one związek z wiekiem respondentów i ich wydolnością. Pogorszenie się wyników na bieżni stacjonarnej zwiększało prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze snem. Zjawisko to było niezależne od indywidualnej oceny swojej formy.

- Rezultat wskazuje, że zachowanie zdrowego układu krążeniowo-wydolnościowego w średnim wieku, zapobiega wystąpieniu problemów z zasypianiem i jakością snu, podczas gdy obniżenie sprawności fizycznej prowadzi do zwiększonego ryzyka - konkluduje kierownik badania Rodney K. Dishman.

W tym samym czasie inny zespół naukowców prowadzony przez tego samego kierownika, zauważył bardzo podobną zależność w zakresie ryzyka wystąpienia depresji. Pogorszenie się wydolności i poziomu sprawności skutkowało częstszymi skargami na obniżenie nastroju i większym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, zwłaszcza u mężczyzn w wieku 51-55 lat i kobiet w wieku 53-56 lat.

Podsumowując kilka badań naukowych, o jakich pisaliśmy ostatnio, można zaryzykować stwierdzenie, że bieganie lub jakakolwiek forma ruchu o umiarkowanej intensywności to zajęcia obowiązkowe. Dzięki aktywności fizycznej lepiej śpimy, mamy lepszą pamięć, zdrowsze kości, ochronę przed demencją, no i pozostajemy młodsi na dłużej.

IB

Źródł: (1), (2)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce