Bieganie jednak nie niszczy kolan?

 

Bieganie jednak nie niszczy kolan?


Opublikowane w pt., 15/11/2013 - 11:46

Kontuzje kolan to częsta dolegliwość biegaczy

Jeszcze niedawno uważano, że bieganie źle wpływa na stawy, szczególnie kolanowe. Ta tak ceniona przez nas aktywność może prowadzić do uszkodzeń kolan i stanów zwyrodnieniowych. Okazuje się, że czasem bywa wręcz przeciwnie.

Lekarze z wiedeńskiego szpitala Danube przeprowadzili badania na uczestnikach maratonu w Wiedniu. Przeskanowali im kolana przed i po biegu oraz po dziesięciu latach. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że nie ma żadnych zmian patologicznych. Doszli także do wniosku, że bieganie nie tylko nie prowadzi do degradacji stawów, ale wręcz je wzmacnia!

Wnioski są bardzo interesujące. Okazuje się bowiem również, że nawet jeżeli ktoś odniósł kontuzję kolana, bieganie na krótkich dystansach sprawi, że stan się poprawi. Delikatne obciążenie spowoduje takie mechanizmy obronne organizmu, które doprowadzą do wzmocnienia stawów. Jest to tak zwane przyzwyczajenie ruchowe.

Zdaniem naukowców treningi siłowe nóg to podstawa, nie tylko w przypadku biegaczy, ale wszystkich chcących cieszyć się zdrowiem również w późniejszym wieku. Jeżeli chodzi o wiek, wciąż uważa się biegacze na starość częściej cierpią na artretyzm. To również nieprawda. Jest wprost przeciwnie Starsi biegacze zyskują dzięki temu wysiłkowi również odporność na kontuzje.

Nie wszystko wygląda jednak tak różowo. Bieganie, owszem, pomaga stawom kolanowym, ale trzeba pamiętać o tym, żeby pomagać kolanom. Trzeba zatem pamiętać, żeby biegać po odpowiedniej nawierzchni - asfalt i beton odpadają. Do tego powinno się to robić w odpowiednim obuwiu. Trzeba się zaopatrzyć w buty przeznaczone do biegania, a nie byle trampki.

Zawsze również trzeba pamiętać o rozgrzewce. Bieg „na zimno” może oznaczać złapanie kontuzji i należy się go wystrzegać. Do tego trzeba mieć również odpowiednią technikę. Dopiero po spełnieniu tych warunków można czerpać korzyści z biegania i wzmacniać stawy kolanowe.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce