Chcesz biegać szybciej? Schudnij. Ale rób to z głową

 

Chcesz biegać szybciej? Schudnij. Ale rób to z głową


Opublikowane w pt., 28/11/2014 - 10:01

Czy jest coś takiego jak idealna waga biegacza? Czy każdy marzący o biciu rekordów życiowych powinien wyglądać jak sportowiec z Kenii lub Etiopii?

Biegasz od kilka lat, startujesz w zawodach, masz plany treningowe i wydaje się, że robisz wszystko, by być idealnym zawodnikiem. Jednak czasami brakuje efektów. Zastanawiasz się wtedy, czy przypadkiem nie robisz jakiś błędów, czy czegoś nie zaniedbujesz.

Dieta to podstawa. Odradzam jednak konsultację u kulturysty

Wielu biegaczom wydaje się, że skoro trenują 4-5 razy w tygodniu i w tym czasie przebiegają po 60-70 km to mogą jeść co chcą, ile chcą i kiedy chcą. To błąd. Warto pamiętać, że jedzenie dla zawodnika jest tym, czym paliwo dla samochodu. Jeśli zamiast pełnowartościowego posiłku zdecydujesz się na słodycze, fastfoody lub niezdrowe przekąski, możesz być pewny, że szybko poczujesz blokadę i brak energii do kontynuowania treningu.

– Z drugiej strony są biegacze, którzy trenują wieczorem, przed snem i po powrocie do domu rezygnują z posiłku uważając, że mogą z tym poczekać do śniadania – zauważa Justyna Mizera z Centrum Dietetycznego OLIMPIAKOS.  Nie wiedzą, że robią sobie krzywdę. Regeneracja po biegu to podstawa. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego zmniejszają się rezerwy glikogenu, co objawia się spadkiem energii. Trzeba więc te rezerwy odnowić, a także odbudować uszkodzone podczas biegu włókna mięśniowe.

Justyna Mizera zwraca uwagę, że jeśli chcemy poprawić swoje wyniki sportowe musimy postawić na dietę. Jeśli znamy swój organizm i trochę poczytaliśmy o zdrowym odżywianiu możemy ją opracować samodzielnie. – Odradzam jednak konsultacje u nawet najbardziej utytułowanego kulturysty. On jest specjalistą tylko w swojej dziedzinie – dodaje.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce