Chcesz być „fit” na starość? Tylko jeden warunek

 

Chcesz być „fit” na starość? Tylko jeden warunek


Opublikowane w śr., 18/11/2015 - 09:24

Sprawność w podeszłym wieku to marzenie wielu osób. Mniej łamliwe kości, zdrowe płuca i serce, a do tego dobra pamięć, dobry nastrój i zdolności poznawcze na wysokim poziomie to korzyści z aktywności fizycznej, które nie zawsze są udziałem osób starszych. Dlatego norwescy naukowcy postanowili sprawdzić, jakie czynniki powodują, że osoby w podeszłym wieku zachowują szeroko rozumianą sprawność fizyczną.

Przebadali 850 mieszkańców Trondheim w wieku od 70 do 77 lat i okazało się, że na poziom sprawności nie mają wpływu czynniki społeczne i sytuacja życiowa. Nie ma na to wpływu wsparcie rodziny i bliskich. Tym, co różni osoby sprawne i samodzielne od tych wymagających pomocy i mniej sprawnych, jest ruch i aktywność fizyczna. Starsze osoby, które się ruszają, są bardziej „fit” od swoich prowadzących siedzący tryb życia, rówieśników.

Podczas badania, naukowcy dostrzegli również, że częściej aktywne są kobiety i to one bardziej dbają o zachowanie sprawności w dojrzałym wieku. Niezależnie od płci, wszyscy chętniej ćwiczą podczas cieplejszej pory roku, natomiast wykształceni panowanie częściej są aktywni fizycznie, od mniej wykształconych kolegów. U pań taka zależność nie występuje.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest ruch dla zachowania zdrowia w podeszłym wieku, brytyjski NHS (odpowiednik polskiego NFZ), rekomenduje, by o osoby po 65 roku życia nie rezygnowały z ruchu. Wśród zaleceń znalazło się m.in. 75 min tygodniowo intensywnej aktywności aerobowej takiej jak bieganie, koniecznie połączonej z ćwiczeniami siłowymi (co najmniej 2x w tygodniu). Intensywne bieganie można zamienić na 175 min aktywności o umiarkowanej intensywności (np. jazda na rowerze lub marsz). Dodatkowo NHS przekonuje starsze osoby, by skracały czas spędzany na siedząco.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce