Chcesz schudnąć? Zabawa w bieganie lepsza niż trening!

 

Chcesz schudnąć? Zabawa w bieganie lepsza niż trening!


Opublikowane w śr., 26/11/2014 - 12:46

Biegacie, żeby schudnąć? To nie jest dobry pomysł. Efekt może być odwrotny, jeśli traktuje się bieganie zbyt poważnie. Część biegaczy i osób rozpoczynających zajęcia fitness lub jakikolwiek inny trening ma tendencję, by wynagradzać się jedzeniem za wykonaną pracę. Wszystko zależy od nastawienia. Tak twierdzą naukowcy, którzy sprawdzili swoją teorię w trzech eksperymentach.

W pierwszym z nich poprosili 56 osób o obejście jeziora. Dystans wynosił 2km. Maszerujący dostali różne informacje. Jedna grupa uważała, że bierze udział w zajęciach sportowych. Druga grupa myślała, że to spacer. Po obejściu jeziora uczestnicy badania otrzymali obiad i dwa desery do wyboru. Mogli się zdecydować na mus jabłkowy lub pudding czekoladowy.

Wybór okazał się prosty. Osoby, które potraktowały zadanie jak trening, częściej wybierały deser czekoladowy. Zjadły go o 35% więcej, od zwykłych spacerowiczów.

Do drugiego eksperymentu zaproszono 46 osób. Trasa pozostała taka sama. Tym razem zamiast obiadu, była słodka przekąska. Osoby, które uważały, że mają za sobą trening, zjadły 206 kcal więcej, od tych, którzy po prostu dobrze się bawili.

W trzeciej próbie przyszła kolej na biegaczy, którzy brali udział w maratońskiej sztafecie. Mieli za sobą dystans 5, 10 lub 7 km. Na mecie zaznaczyli w ankiecie, jak traktowali swój udział w imprezie. Dla części biegaczy, ukończenie swojego dystansu było fizyczną pracą, treningiem, wysiłkiem. Niektórzy jednak pisali, że bieg był dla nich zabawą, okazją do spotkania znajomych i sposobem na spędzenie udanego dnia.

Po zakończonej ankiecie respondenci mieli do wyboru batonik zbożowy lub czekoladowy. Schemat zadziałał także i tutaj. Trenujący uważali, że zasłużyli na nagrodę i częściej sięgali po czekoladową przekąskę.

Uczeni wyciągnęli z tego wniosek, że to samo bieganie powinno być nagrodą, przerwą od obowiązków i dobrą zabawą, a nie ciężkim treningiem, który trzeba sobie wynagrodzić niezdrowym jedzeniem.

IB

źródło

fot. Archiwum

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce