Chrząstka jak opona, czyli ruch dobry dla stawów

 

Chrząstka jak opona, czyli ruch dobry dla stawów


Opublikowane w pon., 02/11/2015 - 08:49

Naukowcy z Uniwersytetu Delaware przyjrzeli się bliżej mechanizmom, które zachodzą w stawach. W centrum zainteresowania znalazły się przede wszystkim chrząstki.

Tkanka chrząstna składa się w 80% z płynu. To on umożliwia prawidłową pracę stawów i ich ruchomość. Jednak ta tkanka jest porowata i przez cały czas - także teraz, w momencie czytania tego tekstu - płyn wycieka. Gdy mazi zaczyna brakować, następują tarcia kości, które w efekcie mogą prowadzić do degradacji w obrębie kości i stawów.

A jednak mimo stałego procesu wyciekania mazi, nie tracimy jej w ciągu dni, miesięcy czy nawet kilku lat. Przyczyna tego zjawiska od dawna intryguje zespoły naukowe na świecie. W 1995 r. uczeni w Kolumbii dowodzili, że staw pozostający w ruchu traci dużo mniej płynu. Ruch może również odwracać proces utraty płynu.

Do podobnych wniosków doszedł zespół z Delware. Tu również ruch okazał się kluczowy dla zachowania prawidłowości procesu ponownego wchłaniania wyciekającego płynu. Jednak to nie zadowoliło naukowców, którzy chcieli odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z naszymi kolanami i innymi stawami, gdy pozostajemy bez ruchu.

Okazało się, że zachowujemy sprawność dzięki ciśnieniu hydrodynamicznemu. Mówiąc ogólnie, występuje różnica ciśnień pomiędzy jedną i drugą częścią stawu oraz w połączeniu między nimi. To ona powoduje ponowne zasycanie utraconego płynu. To podobny mechanizm, który ma miejsce, gdy podróżujemy po mokrej nawierzchni samochodem, wtedy również pomiędzy oponą i a drogą pojawia się warstwa wody.

Chociaż naukowe wnioski brzmią ciekawie tylko dla miłośników fizyki i mechaniki płynów, to najważniejsza konkluzja przeprowadzonych doświadczeń jest taka, że aktywność fizyczna pozwala utrzymać chrząstki w lepszym stanie! Do czego gorąco zachecamy!

IB

źródło

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce