Co jeść przed startem? Dietetyczka podpowiada

 

Co jeść przed startem? Dietetyczka podpowiada


Opublikowane w czw., 25/08/2016 - 11:18

Intensywny trening i regeneracja. Mentalność mistrza. Jest jeszcze jeden ważny element, który decyduje o sukcesie przygotować do startu w biegu ulicznym - to zbilansowana dieta.

Co jeść w okresie przedstartowym?

- Biegacze powinni jeść tak, aby czuć się komfortowo, być w stanie bez żadnych problemów wykonać każdy trening - podkreśla Joanna Głombik, dietetyczka z Akademii Fitness z Raciborza. Jednak trening to jedno, a start drugie. Pod kątem startu można się spotkać z polecaną często koncepcją tzw. „carboloadingu”. 

- Polega ona na tym, że w tygodniu przed długim dystansem (półmaratonem lub maratonem) przez pierwsze trzy dni (poniedziałek, wtorek, środa) spożywamy tylko białka. Ma to spowodować, że nasz organizm będzie „wypłukany” z glikogenu i następnie jak „gąbka” zacznie chłonąć węglowodany, które powinniśmy w maksymalnych ilościach spożywać w kolejne dni (czwartek, piątek, sobota) - tłumaczy Joanna Głombik.

Co zjeść w dniu startu?

Dzień startu u debiutanta może być dosyć stresujący, warto jest go zaplanować wcześniej, także z punktu widzenia odżywiania. - Zaplanujcie jedzenie i swój półmaratoński ranek w taki sposób, aby był on możliwie zgodny z waszym zegarem biologicznym i fizjologicznym. Niejednego biegacza pokonało właśnie złe planowanie - apeluje dietetyczka.

- Zazwyczaj ludzki organizm musi się rano trochę rozbudzić, rozkręcić, aby ujawniły się wszystkie fizjologiczne potrzeby - dodaje. Start półmaratonu w Raciborzu jest o godzinie 10:00, zatem dietetyczka proponuje biegaczom następujący plan:

Dzień przed startem

Godz. 17:00 - 19:00 warto zjeść duży posiłek węglowodanowy - ewentualnie chude białko (kurczak). Takie potrawy są proste w przygotowaniu i łatwo się trawią. Należy pamiętać, że porcja, którą sobie przygotujemy powinna strawić się do wieczora. Przykładowy posiłek, proponowany przez dietetyczkę to: 300 g „Spaghetti Aglio Olio” - czyli makaron Al dente (twardawy), tylko z czosnkiem i oliwą, doprawiony ewentualnie papryczkami, twardym włoskim serem i pietruszką. Dodatkowo można jeszcze zjeść jakieś dobre ciastko z owocami.

Godz. 22:00- 23:00 – warto położyć się spać.

Dzień startu

Godz. 06:30 - pobudka, coś do picia, lekki ruch, toaleta, jakaś domowa aktywność, żeby pobudzić organizm, a szczególnie układ trawienny do pracy.

Godz. 07:00 – 7:30 - śniadanie – warto zjeść coś lekkiego, ale wypróbowanego. - Nie polecam eksperymentów. Jeśli zazwyczaj jecie płatki z mlekiem, chleb z dżemem czy bułkę z bananem, radzę trzymać się tego menu – podkreśla J. Głombik. Posiłek powinien być bardzo kaloryczny, ale lekki.
- Zostały trzy godziny na jego strawienie. Potem układ trawienny przestaje normalnie pracować i dobrze, aby nic wam w żołądku nie zalegało - dodaje.

Czy jeść w trakcie półmaratonu?

- Aktualnie na rynku jest mnóstwo różnych specyfików, żelów energetycznych. Organizator prawdopodobnie zaopatrzy punkty odżywiania w banany lub jabłka. Czy korzystać z tego wszystkiego? Nowicjuszom osobiście odradzam. To nie jest taki długi wysiłek, że jedzenie jest konieczne. Jeśli tylko zastosujecie się do naszych rad będziecie mieli wystarczająco węglowodanów - kończy Joanna Głombik, życzy zawodnikom udanego startu i zrobienia rekordów życiowych.

Więcej o przygotowaniach do startu w biegach ulicznych - poniżej.

mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce