Co z tymi suplementami? Ostrożnie z witaminami

 

Co z tymi suplementami? Ostrożnie z witaminami


Opublikowane w pon., 17/02/2014 - 09:26

Po kontrowersjach wokół witaminy D i skutkach ubocznych stosowania środków przeciwbólowych przed startem w maratonie, przyszedł czas, żeby przyjrzeć się witaminom C i E, które są bardzo ważne w diecie biegacza. Dlaczego?

Witamina C przyspiesza regenerację. Jej niedobory mogą m.in. utrudniać leczenie stanów zapalnych, gojenie się ran i powodować problemy ze stawami. Z kolei wit. E ma swoją ważną rolę do odegrania m.in. w ochronie czerwonych krwinek.

Norwescy badacze postanowili sprawdzić wpływ tych witamin na wytrzymałość biegaczy i przez 11 tygodni podawali grupie 54 osób 1000 mg wit. C i 235 mg wit. E dziennie lub placebo. Uczestnicy badania biegali przez 30 lub 60 minut w 3-4 sesjach w tygodniu. Treningi zostały określone jako bardzo intensywne. W trakcie eksperymentu badano ich mięśnie, wytrzymałość oddechowo-krążeniową i VO2 max. Rezultaty nie były oczywiste.

Zarówno w grupie przyjmującej suplementy, jak i w grupie placebo, poprawiły się parametry wydolności. Procesy utleniania tłuszczu uległy większej poprawie i redukcja tętna była bardziej zauważalna w grupie placebo. Cztery przypadki największego wzrostu badanych parametrów zanotowano w grupie placebo.

Pozornie witaminy nie miały negatywnego wpływu na wytrzymałość, a jednak nie wszystko jest w porządku. Okazało się, że na poziomie komórkowym przyjmowane suplementy utrudniają adaptację mięśni do wysiłku i ingerują w procesy genetyczne na poziomie białka. Z tego względu naukowcy zalecili w swoich wnioskach ostrożność w stosowaniu suplementów.

IB

Źródło: http://jp.physoc.org/content/early/2014/01/31/jphysiol.2013.267419.full.pdf+html

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce