Ćwiczenia, sposobem na regenerację mięśni u osób starszych

 

Ćwiczenia, sposobem na regenerację mięśni u osób starszych


Opublikowane w wt., 21/06/2016 - 10:22

Czy nam się to podoba, czy nie z roku na rok nasz organizm starzeje się. Dotyczy to również mięśni.  Już po 40-tce masa mięśniowa niemal każdego z nas maleje, a siła skurczu ulega osłabieniu. Dotyczy to zwłaszcza ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Problemem stanowi też regeneracja po urazie.

Naukowcy z McMaster University w Hamilton postanowili sprawdzić na ile regularne ćwiczenia mogą zatrzymać ten proces. Zależało im by dowiedzieć się, czy prawdziwa jest teza, że w pewnym wieku pełna odbudowa uszkodzonego mięśnia jest po prostu nie możliwa.

W tym celu kanadyjscy naukowcy pod kierunkiem prof. Gianni Parise przeprowadzili doświadczenie na myszach, którym wstrzyknięto jad węża powodujący uszkodzenie mięśni. Naukowcy mieli do dyspozycji trzy grupy gryzoni: jedną z młodymi osobnikami i dwie ze starszymi zwierzętami, spośród których tylko część była aktywna.

Naukowcy obserwowali myszy przez 8 tygodni. Po 10 dniach okazało się, że powierzchnia włókien mięśniowych we wszystkich grupach zwierząt obniżyła się. Jednakże już 18 dni później stan zdrowia aktywnych gryzoni w starszym wieku był taki sam jak przed urazem i nie różnił się od tego, który dotyczył młodych, acz biernych myszy. Pozostała grupa gryzoni nie odzyskała pełnej sprawności.

- Wyniki te sugerują, że zaburzenia mięśniowe związane z wiekiem, może być powstrzymane przez zwykłą aktywność fizyczną – powiedział prof. Gianni Parise.

Źródło: The FASEB Journal

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce