Ćwiczeniami w raka szyjki macicy

 

Ćwiczeniami w raka szyjki macicy


Opublikowane w czw., 12/05/2016 - 15:55

Doniesienia o tym, że brak aktywności zabija, a przynajmniej w istotny sposób pogarsza jakość życia, pojawiają się w badaniach naukowych dosyć często. Tym razem Instytut Nowotworów Rosswell Park przeprowadził badania, które szukały związków pomiędzy nieaktywnym stylem życia a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka szyjki macicy.

W badaniu wzięło udział 640 kobiet. U 128 z nich zdiagnozowano nowotwór. Na grupę 512 osób składały się wolontariuszki, które podejrzewały u siebie chorobę, która jednak nie została potwierdzona przez lekarzy. Panie były pytane o ich aktywność fizyczną, przy czym za nieaktywne uznano uczestniczki badania, które ćwiczyły mniej niż 4 razy w tygodniu. W tej grupie znalazło się 31,1 % chorych na raka  i 26, 1% zdrowych.

Różnica w stopniu narażenia na rozwój raka szyjki macicy utrzymała się nawet wtedy, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka np. palecie, picie alkoholu, BMI i historia występowania chorób nowotworowych w rodzinie.

Brak aktywności powodował, że kobiety były 2,5 razy bardziej narażone na ten typ nowotworu.

„ Chcielibyśmy, żeby z naszych badań płynęła wiadomość, że całkowity brak ćwiczeń fizycznych jest związany z większym prawdopodobieństwem zachorowania na poważne schorzenia. Nasze badania pokazują, że jakakolwiek dawka ćwiczeń może zredukować ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy”- napisali naukowcy w swoim raporcie.

Chociaż już 30 min ruchu w tygodniu, ma znaczenie dla zdrowia, to same ćwiczenia nie wystarczą. Naukowcy zasugerowali również rzucenie palenia i regularne badania.

Źródło:

http://journals.lww.com

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce