Ćwiczenie stawów przyspiesza regenerację

 

Ćwiczenie stawów przyspiesza regenerację


Opublikowane w czw., 28/11/2013 - 09:46

Regeneracja to jeden z najważniejszych elementów treningu biegacza. Zagadnienie jest niezwykle skomplikowane i w zasadzie każdy ma swoje sposoby, by przywrócić do organizmu harmonię po wysiłku. Jest jedna dość pomijana metoda, która ma o wiele więcej korzyści niż sam odpoczynek. To treningi stawów.

Ruchy stawów - kolan, ramion czy nadgarstków - po wysiłku, nie tylko biegowym, mogą przyspieszyć regenerację. Takie ćwiczenia wzmagają przepływ płynów przez błony maziowe, przy okazji się smarują, nawilżają, odżywiają i usuwają zbędne substancje. To jest jasne. Ale jakie ma to przełożenie na regenerację?

Otóż taki trening wspomaga krążenie w całym organizmie, usuwając przy okazji z całego ciała uboczne produkty przemiany materii, czyli metabolity. Owszem, nie jest to szczególnie wydajna metoda, tym nie mniej warto z niej korzystać jako urozmaicenia regeneracji.

Trening stawów powinien być umiarkowany, nie można bowiem ich zbytnio fatygować - choćby przesadnym prostowaniem. Trzeba utrzymywać ruch rotacyjny w jednym torze, ale w kilku płaszczyznach (szczególnie kolan, żeby nie stracić równowagi). To sprawi, że nie dojdzie do nadmiernych wychyleń, które mogą prowadzić do bolesnych kontuzji.

Ćwiczenia stawów nie tylko przyspieszają regenerację. Celem jest również samo ich wzmocnienie, są bowiem dość mocno obciążane podczas biegania (szczególnie kolanowe). Regularny trening zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zwyrodnieniowych.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce