Czy odchudzać się zimą?

 

Czy odchudzać się zimą?


Opublikowane w pon., 26/11/2012 - 16:42

Każda pora na zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia jest dobra, jednak jest parę spraw o których należy pamiętać, gdy za zmiany zabierasz się zimą. Na co zwrócić uwagę ? odpowiada Weronika Weremko-Oszuścik, z http://www.dieta4u.pl

 


Źródło www.glodzik.pl 

Zimno, coraz zimniej a ja tyję?

Polskie zimy raczej nie są łaskawe. Jak nie ma mrozu, to straszna plucha, szaruga i nawet nie chce się wyjść na zewnątrz. I to jest główna przyczyna, dlaczego tyje się w okresie jesienno- zimowym. Wydatek energetyczny jest mniejszy i waga idzie w górę. A powinno być odwrotnie. Przy niskich temperaturach organizm potrzebuje więcej energii na podnoszenie ciepłoty ciała i tym samym spala więcej energii, więc powinien być to moment kiedy się traci na wadze. Organizm człowieka w naturalny sposób działa na zimno  i magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej podskórnej, która odkłada się przede wszystkim na brzuchu i biodrach, dlatego też kilogramy nabyte podczas zimy jest tak trudno zrzucić. Przeciętny Polak tyje około 3kg podczas zimy. Zgromadzony tłuszcz podskórny ma za zadanie chronić organizm przed utratą ciepła biorąc udział w termoregulacji, dlatego też w tym zimnym okresie nasz organizm w szczególny sposób będzie się bronił przed utratą tkanki tłuszczowej.

Na co zwracać uwagę?

Dlatego tak ważne jest aby zimą zadbać przede wszystkim o to, aby waga nie poszła w górę.

Okres jesienno- zimowy to czas przeziębień i infekcji. Bakterie i wirusy osłabiają organizm i dlatego też ważne jest aby zadbać o swoją dietę, a nie wprowadzać restrykcyjne diety. Obniżając znacząco wartość energetyczną pożywienia, obniżamy również ilość wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. A właśnie zimą dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana.

To, że na dworze jest zimno, dzień jest krótki, nie znaczy wcale, że nas organizm pragnie zapaść w sen zimowy. Przez cały rok należy pamiętać o aktywności fizycznej. Jeśli jej nie dostarczymy, to kilogramów będzie jeszcze więcej. Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, wpływa na poprawę metabolizmu, wyzwala życiową energię i optymizm oraz stymuluje układ odpornościowy.

Biegamy wieczorem? ;)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce