Dieta wegańska skuteczna w walce z nadwagą

 

Dieta wegańska skuteczna w walce z nadwagą


Opublikowane w pon., 24/11/2014 - 13:08

Przejście na dietę wegańską zapewnia większy spadek wagi, niż inne diety – taki jest podstawowy wniosek płynący z badania przeprowadzonego w Kalifornii.

Zaproszono do niego osoby otyłe (indeks BMI powyżej 25), w wieku od 18-65 lat. Do wyboru miały one klika sposobów odżywiania: 12 osób trafiło do grupy wegańskiej, 13 osób uzupełniło tę dietę nabiałem, kolejne 13 mogło spożywać także ryby i owoce morza. Następna grupa (n=13) ograniczyła czerwone mięso do 1 porcji tygodniowo i drób do pięciu porcji. Ostatnia, 12-osobowa grupa mogła dowolnie komponować posiłki.

We wszystkich grupach zasadą była dieta niskotłuszczowa oparta o produkty z niskim indeksem glikemicznym. Nie było za to żadnych ograniczeń kalorycznych, węglowodany nie były limitowane, a poziom aktywności fizycznej był zbliżony.

Badani stosowali nowe diety przez 6 miesięcy. Po tym okresie okazało się, że największy spadek wagi i redukcję tkanki tłuszczowej zanotowali uczestnicy diety całkowicie roślinnej i tej z dodatkiem nabiału. Zdaniem autorów badania zaletą diety wegańskiej jest nie tylko jej skuteczność, ale również prostota. Niczego nie trzeba liczyć, nie jest wymagane monitorowanie diety, zapisywanie posiłków. Te niedogodności powodują, że część osób poddaje się, zanim nastąpią pierwsze efekty odchudzania. Nie trzeba też rezygnować z makaronów i innych produktów węglowodanowych. Założenie jest tylko takie, żeby posiłki składały się wyłącznie z roślin.

Podobne badania zostały wykonane prawie 10 lat temu w Waszyngtonie i wnioski były zbliżone. Tam również zaproszono osoby otyłe do eksperymentu. Uczestnikami były kobiety w okresie menopauzy, a więc w momencie, gdy trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała. W grupie, która komponowała posiłki w oparciu o rośliny, spadek wagi był większy, szybszy, a problemy z metabolizmem i utrzymaniem poziomu insuliny we krwi stały się łatwiejsze do opanowania.

IB

źródła: (1), (2)

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce