Dietetyczne wafle? Obalamy żywieniowe mity. Cz. I

 

Dietetyczne wafle? Obalamy żywieniowe mity. Cz. I


Opublikowane w wt., 01/10/2013 - 20:07

Prawidłowe żywienie to jedna z podstaw efektywnego treningu. Jednak istnieje wiele dietetycznych przesądów, które mogą zahamować to, co wypracowaliśmy ćwiczeniami. Oto niektóre żywieniowe mity:

Wafle ryżowe sprzyjają odchudzaniu

Lekkie wafle zrobione z dmuchanego ryżu są jednym z najniebezpieczniejszych produktów dla osób, które chcą stracić zbędne kilogramy. Nie mają przypraw a ich smak może kojarzyć się z dietetycznym pieczywem, ale ich indeks glikemiczny wynosi 65, czyli wg diety Montignaca jest wysoki. Taki sam wskaźnik mają np. batoniki Mars czy Snickers, syrop klonowy czy ziemniaki w mundurkach. Lecz wafle ryżowe są idealne po treningu, szybko uzupełniają braki węglowodanów. Pod tym względem są równie dobre jak banany, ale nie mają tylu witamin i mikroelementów co owoce.

Po długim wysiłku najlepszym napojem jest piwo

Wielu biegaczy twierdzi, że piwo to antidotum na wszystkie dolegliwości po biegu – uzupełnia węglowodany, elektrolity, dostarcza nieco białka i witamin. Niestety miłośnicy złotego trunku będą zawiedzeni – ta teza mija się z prawdą. Piwo ma o połowę mniejszą zawartość węglowodanów niż napoje izotoniczne. Szybko nawadnia, ale woda bardzo szybko jest wydalana z organizmu. Więcej mikroelementów i elektrolitów zawiera szklanka dowolnego soku niż półtora litra piwa. A co z bólami mięśni? Każdy trunek, niezależnie od ilości alkoholu, powoduje jeszcze większe dolegliwości.

Nie warto włączać arbuza do diety

Arbuzy w 90 procentach składają się z wody, przez co zyskały opinię owoców mało wartościowych. Lecz jedzenie tych owoców wspomaga regulację pracy układu krwionośnego, co jest wyjątkowo przydatne przy bieganiu. Są lekkostrawne, a wysoki indeks glikemiczny (75) sprawia, że szybko uzupełniają energię. Im czerwieńszy miąższ arbuza, tym więcej owoc ma likopenu – związku, który chroni przed miażdżycą i chorobami serca.

Wkrótce obalimy kolejne żywieniowe mity.

MR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce