Dobre jedzenie na dobry nastrój. I na bieganie!
Opublikowane w śr., 23/09/2015 - 08:29
Naukowcy dostarczają wciąż nowych dowodów na to, że warto dbać o zawartość swojego talerza i świadomie planować posiłki oparte na zdrowych produktach. Tym razem kolejny argument za przywiązaniem uwagi do swojej diety dostarczyli hiszpańscy naukowcy.
Przez 10 lat prowadzili badania kohortowe na grupie 15 093 wolontariuszy. Zadaniem obserwowanych ochotników było wypełnianie kwestionariusza dotyczącego nawyków żywieniowych. Robili to, co dwa lata mając do wyboru jedną z trzech diet. Mogli żywić się według wskazań diety śródziemnomorskiej, prowegetariańskiej - która opierała się o produkty roślinne, ale nie wykluczała całkowicie produktów pochodzenia zwierzęcego lub według AHEI 2010 - diety opartej o system punktów przyznawany produktom z 11 grup, w zależności od ich wpływu na zdrowie.
Analizując kwestionariusze ochotników, naukowcy doszli do przekonania, że osoby, które z większym przekonaniem trzymały się wyznaczonej diety były zazwyczaj starsze, niepalące i więcej czasu poświęcały na aktywność fizyczną. Jednak to nie ta zależność interesowała naukowców. Szukali odpowiedzi na pytanie, czy dieta złożona z produktów roślinnych, zbożowych, orzechów i nasion, a przy tym nieprzetworzona może wpływać na umysł, tak jak wpływa na zdrowie fizyczne. Okazało się, że... może.
Osoby, które pozostawały na diecie śródziemnomorskiej lub AHEI 2010, odczuwały zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne. Były mniej narażone na depresję. Zależność między dietą a depresją była statystycznie tak istotna, że jeden z wniosków badania wskazuje jako możliwą przyczynę depresji niedobory żywieniowe, a utrzymywanie właściwej diety bogatej w witaminy i minerały zaleca jako środek prewencyjny.
IB