Dobre śniadanie dla biegacza: jajecznica!

 

Dobre śniadanie dla biegacza: jajecznica!


Opublikowane w pt., 09/10/2020 - 09:50

Niektórym może się to wydać zbyt banalne, ale jeśli chodzi o śniadanie biegacza, jednym z najbardziej wartościowych posiłków jest zwyczajna jajecznica.

Jajka to idealne źródło białka, ale nie tylko. Również aminokwasów, w tym egzogennych, czyli tych niezbędnych substancji, których nasz organizm sam nie wytwarza. Dwa jajka mogą pokryć w jednej trzeciej dzienne zapotrzebowanie organizmu na te aminokwasy. Do tego dochodzą liczne makro- i mikroelementy - zestaw witamin E, A, D, kwas pantotenowy, który wchodzi w skład witaminy B5, oraz kilka witamin z grupy B. Są również źródłem wapnia, żelaza, magnezu i fosforu.

Jajecznica ma dużą wartość energetyczną. 100 gramów usmażonej z dwóch jaj na maśle ma 216 kcal, 12,7 gramów białka, 18 gramów tłuszczu i pewną ilość węglowodanów. Ma również duży potencjał, jeżeli chodzi o dodatki. Ilość białka jest średnia, bowiem zarówno żółtko jak i białko mają go w różnych proporcjach. W 100 gramach jajka znajdują się odpowiednio:

  • w białku: 10,8 g białka, 0 g tłuszczu, 0,8 g węglowodanów i 48 kalorii;
  • w żółtku: 16,4 g białka, 31,8 g tłuszczu, 0,7 g węglowodanów i aż 354 kalorie.

Jajecznicę można również przygotować z kiełbasą, szynką, łososiem, czy zieleniną - brokułami czy szczypiorkiem, czerpiąc z nich dodatkowe walory.

 

Dostarczanie wartościowych białek przekłada się na zrównoważony wzrost i rozwój człowieka oraz, co jest szczególnie ważne dla sportowców, regenerację uszkodzonych tkanek mięśniowych. Jajecznica to bardzo dobrze przyswajalne poranne źródło energii, ale żeby się nie znudziła, można przyjmować jajka także pod inną postacią. W wersji ekstremalnej można wziąć przykład z Sylvestra Stallone'a w filmie „Rocky”:

Przepisów nie ma co podawać. Z pewnością każdy ma swój ulubiony sposób przyrządzania jajecznicy. Jeśli rozmieszamy jajka z kilkoma kroplami mleka, będzie ona bardziej puszysta…


Zdjęcie wykonała: Karolina Grabowska

ŁZ


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.


Partnerem kampanii został Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Interreg PL-SK wspiera przedsięwzięcia koncentrujące się wokół trzech tematów: dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, transport oraz edukacja. Budżet Programu wynosi 210 mln euro, w tym środki unijne - 178,6 mln euro.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce