Dwa domowe posiłki dziennie wystarczą, by zadbać o zdrowie

 

Dwa domowe posiłki dziennie wystarczą, by zadbać o zdrowie


Opublikowane w wt., 10/11/2015 - 13:19

Nie warto być leniwym ani zasłaniać się brakiem czasu, gdy w grę wchodzi przygotowywanie posiłków w domu.

Prezentowaliśmy już wyniki badań, z których wynikało, że nawet sporadyczne jedzenie poza domem lub zamawianie posiłków na wynos, powoduje wzrost ciśnienia, a przy okazji wiąże się z wyższym BMI. Wtedy naukowcy z Singapuru bili na alarm, sugerując że nawet 38% populacji jada poza domem 12 razy w tygodniu.

Nowych argumentów za gotowaniem w domu dostarczyli amerykańscy kardiolodzy, którzy opublikowali wyniki badań prowadzonych przez 36 lat. Objęli nimi 58 tys. kobiet i 41 tys. mężczyzn. W tym czasie w USA wzrosła tendencja do jedzenia poza domem. Wzrosła też liczba pacjentów z cukrzycą typu 2. W Polsce również przybywa chorych z cukrzycą. Według raportu „„Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, każdego roku z tego tytułu umiera 23 tys. osób.

Amerykańscy autorzy badania dowodzą, że cukrzyca typu 2 jest również istotną przyczyną rozwoju chorób serca.Tymczasem z ich danych wynika, że przygotowując posiłki w domu można sobie pomóc. Jedząc co najmniej 2 domowe posiłki dziennie (lunch i obiad w wersji amerykańskiej) lub 11-14 posiłków w tygodniu aż o 13% zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami, które gotują mniej niż 6 razy w tygodniu.

Przy okazji domowe jedzenie jest związane z niższą wagą w średnim i starszym wieku. Ma to znaczenie w prewencji chorób, gdyż otyłość prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia zarówno chorób serca, jak i cukrzycy typu 2.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce