FSZP: „Biegi górskie przyczyną Shin Splint”

 

FSZP: „Biegi górskie przyczyną Shin Splint”


Opublikowane w pon., 14/09/2015 - 13:34

Shin Splint jest jedną z najczęstszych dolegliwości wśród biegaczy wyczynowych i rekreacyjnych. Na przestrzeni lat urosło wokół niej wiele mitów, które są skutkiem niedoinformowania biegaczy czerpiących informacje z Internetu lub innych niesprawdzonych źródeł. Wojciech Ceran – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii ruchu w Klinice ORTOREH podczas swojego wykładu „Shin Splint, bóle piszczeli u biegaczy – jak sobie z nimi radzić?” wyjaśnił na czym tak naprawdę polega ta przypadłość i jak ją leczyć.

– Najczęstszą przyczyną tych bólów jest zespół przeciążeniowy przyśrodkowej krawędzi kości piszczelowej, tak zwany MTSS - Medial Tibial Stress Syndrome, określany w literaturze profesjonalnej prawdziwym shin splint. Jego etiologia jest obiektem wielu badań i powstały co najmniej 4 teorie na temat przyczyn jego powstawania. W mojej praktyce staram się łączyć elementy leczenia wynikające po części ze wszystkich dotychczas postulowanych przyczyn MTSS, co pozwala stworzyć skuteczny i prosty model leczenia tego zespołu – mówił Wojciech Ceran.

Oprócz MTSS specjalista Kliniki Ortoreh w swoim wykładzie wskazywał na CECS - ból podudzia pojawiający się po przebiegnięciu określonego dystansu lub po przekroczeniu maksymalnego czasu trwania treningu. Ból ten ma ustępować początkowo po kilku minutach lub godzinach odpoczynku. Posiada on charakter piekący i kłujący w obrębie zajętego przedziału.

Ból piszczeli może być także związany ze złamaniem zmęczeniowym, które występuje u około 20% biegaczy w pierwszym roku trenowania. Często jest on związany z zaburzeniami poziomu witaminy D3 w organizmie. Ból ten przejawia się łatwym do zlokalizowania punktem, a niekiedy wyczuwalne jest ogniskowe zniekształcenie obrysu piszczeli.

Jeśli chodzi o rodzaje biegów, podczas których najczęściej doznaje się bólów piszczeli, to okazuje się, że biegi górskie są dla układu mięśniowo-szkieletowego wręcz ekstremalnym wyzwaniem. – Szczególnie kontuzjogenne wydaje się być zbieganie, wymagające od naszych mięśni, stawów i kości wzmożonego wysiłku wynikającego z wielokrotnego amortyzowania upadku przy każdym kroku. Prowadzi to często u źle przygotowanych zawodników do powstania poważnych uszkodzeń w układzie ruchu, które dotyczą zwykle okolicy podudzia, stawu skokowego i stopy – wyjaśniał Wojciech Ceran.

Kolejnym zagadnieniem było leczenie bólu piszczeli. Hospitalizacja początkowej, ostrej fazy choroby polega na zaprzestaniu treningów na okres od 2 do 6 tygodni oraz stosowaniu zabiegów fizykalnych - okłady i masaże lodem, jonoforeza z lekami przeciwzapalnymi i terapii manulanej, których zadaniem jest redukcja stanu zapalnego i objawów bólowych. W drugim etapie zawodnik stopniowo wraca do treningów starając się unikać obciążeń powodujących wystąpienie dolegliwości bólowych. Obowiązuje zatem zakres bezbólowy.

Jednocześnie pod nadzorem fizjoterapeuty prowadzony jest trening usprawniający mięśni podudzia, uda oraz struktur odpowiedzialnych za stabilizację osiową miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Fizjoterapeuta stara się również rozpoznać wszelkie zaburzenia biomechaniczne - hiperpronacja stopy, osłabienie poszczególnych grup mięśniowych, przykurcze stawowe i mięśniowe oraz wdrożyć odpowiednie leczenie oparte głównie na ćwiczeniach i zabiegach manualnych.

Na koniec Wojciech Ceran wspomniał o tym, jak zapobiegać kontuzjom piszczeli.

– Przede wszystkim należy stopniowo zwiększać obciążenie treningowe pozwalając organizmowi na adaptację do wzrastających obciążeń. Ponadto nie należy tylko biegać. Zachęcam wszystkich biegaczy do uczestnictwa w treningach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów i fizjoterapeutów. Polegają one na nauce właściwych technik rozciągania, jak również na wzmacnianiu grup mięśniowych stanowiących amortyzatory kończyn dolnych - tylna i przednia grupa mięśni podudzia, grupa tylna uda, mięśnie pośladkowe. Istotne jest również odpowiednio dobrane obuwie biegowe zapewniające szczególnie ważną w warunkach miejskich amortyzację. Bieganie jest jednym z najbardziej kontuzyjnych sportów i właściwe przygotowanie do treningów pod okiem fizjoterapeuty, lub trenera pozwala zminimalizować ryzyko długotrwałych przerw w uprawianiu tej dyscypliny.

Klinika Rehabilitacji Sportowej ORTOREH jest oficjalnym partnerem medycznym Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze w 2015 roku.

Aleksandra Baka

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce