Godzinna przebieżka sposobem siedzący tryb życia

 

Godzinna przebieżka sposobem siedzący tryb życia


Opublikowane w ndz., 31/07/2016 - 13:30

Dla wielu ludzi, którzy dojeżdżają do pracy i wykonują pracę biurową, nie ma sposobu, by uniknąć długiego siedzenia - mówią autorzy badania opublikowanego niedawno w prestiżowym piśmie The Lancet.

Siedzący tryb życia zabija rocznie 5 mln ludzi na świecie, a sprawa martwiła naukowców już w 1953r, gdy zastanawiali się nad negatywnym wpływem siedzącej pracy na zdrowie kierowców.

Na szczęście, chociaż brak aktywności bywa zabójczy, jest na to sposób. Naukowcy wnikliwie przeanalizowali dane ponad 1mln mieszkańców Europy, Ameryki i Australii, zebrane w 16 innych raportach. Niektóre z analizowanych badań były przeprowadzane w ciągu 2 lat, inne zajęły 15 lat. Ich uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy zależne od czasu spędzanego na aktywności fizycznej.

W grupie o najmniejszej aktywności znalazły się osoby rezygnujące z siedzenia tylko na 5 min dziennie. Po przeciwnej stronie znalazło się miejsce dla tych, którzy poświęcali na umiarkowaną aktywność od 60 do 75min. dziennie. Za aktywność o umiarkowanej intensywności uznano marsz/bieg w tempie 8 km/h i jazdę na rowerze w tempie 16km/h.

Okazało się, że osoby nieaktywne były - zależnie od stopnia nieaktywności - o 28% do 59% bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego zgonu niż osoby aktywne. Zdaniem naukowców, już 60 minut aktywności o umiarkowanej intensywności wystarcza, by odwrócić skutki 8 godzin siedzenia. Niestety troje na czworo badanych nie osiąga takiego rezultatu.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce