Iryzyna - bonus po treningu

 

Iryzyna - bonus po treningu


Opublikowane w pon., 10/10/2016 - 14:39

Przyspieszone spalanie tłuszczu, silniejsze kości i zdrowszy układ krwionośny. To wszystko, zdaniem naukowców z Florydy może nam zapewnić iryzyna. Ten stosunkowo niedawno odkryty hormon wydatnie pomaga redukować tkankę tłuszczową i dodatkowo zapobiega odkładaniu się nowych zapasów tłuszczu w organizmie.

Informacje o iryzynie pojawiały się już wcześniej i nie zawsze były jednoznacznie pozytywne, jednak zespół amerykańskich naukowców potwierdził jej działanie po raz prowadząc badania na ludzkiej tkance tłuszczowej. Komórki tłuszczowe pobrano od 28 osób po operacji zmniejszania piersi. Komórkom podano iryzynę i w krótkim czasie zaobserwowano pięciokrotnie większy poziom białka UCP1, które jest kluczowe dla procesu spalania tłuszczu. Redukcja dojrzałych komórek tłuszczowych była od 20 – 60 proc wyższa niż w grupie kontrolnej.

„Użyliśmy ludzkiej tkanki by udowodnić, że iryzyna przynosi pozytywny efekt w procesie zamiany tzw. białej masy tłuszczowej na brunatną oraz że podnosi zdolność do spalania tłuszczu w organizmie” - napisał kierownik badania. Zdaniem naukowców, takie właściwości tego hormonu otwierają nowe możliwości w walce z otyłością i jej skutkami (np. cukrzycą).

Najlepsze jest jednak to, że uaktywnienie hormonu wspomagającego utrzymanie prawidłowej masy ciała, nie wymaga łykania żadnych specyfików czy suplementów diety ani innych skomplikowanych zabiegów. Wystarczy wyjść na trening. Chociaż nie brakuje zainteresowanych przyjmowaniem tego hormonu z zewnątrz, Iryzyna uaktywnia się pod wpływem ćwiczeń fizycznych. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy jesienne warunki za oknem zniechęcają do treningów.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce