Jak przygotować sie do biegów górskich, mieszkając tam, gdzie płasko

 

Jak przygotować sie do biegów górskich, mieszkając tam, gdzie płasko


Opublikowane w śr., 03/08/2022 - 00:00

Jak przygotować sie do biegów górskich, mieszkając tam, gdzie płasko

Macie ochotę na udział w Festiwalu Biegowym? Chcecie zaczać biegać po górach, jednak mieszkacie tam, gdzie płasko? Możecie wzbogacić swó trening o nową formę treningu górskiego.

Biegi górkie. Hmm, brzmi wspaniale, ale jak przygotować nasze nogi do stromych podbiegów i zbiegów? Oto sposoby na osiągnięcie sprawności, która z łatwością poprowadzą was na szczyt, nawet jeśli mieszkacie z dala od górzystego terenu. Po pierwsze: zaprzyjaźnij się ze schodami.

Schody mogą być niezwykle skutecznym narzędziem dla biegaczy, nawet jeśli nie masz w planach gór. Odpychanie się od każdego stopnia to forma treningu. Buduje siłę i moc, zwiększa zdolność mięśni i stawów do reagowania na twarde lądowanie. Trybuny stadionu też mogą być prawdziwym miejscem treningu dla biegacza.

Trening na schodach:

  • Rozgrzewka : 10 do 15 minut łatwego biegania po płaskim terenie
  • Trening: Biegaj po schodach lub trybunach przez dwie minuty, odpoczywaj przez 30 do 60 sekund
  • Biegaj po schodach lub trybunach przez trzy minuty, odpoczywaj przez 30 do 60 sekund
  • Biegaj po schodach lub trybunach przez cztery minuty, odpoczywaj przez 30 do 60 sekund
  • Biegaj po schodach lub trybunach przez trzy minuty, odpoczywaj przez 30 do 60 sekund
  • Biegaj po schodach lub trybunach przez dwie minuty, odpoczywaj przez 30 do 60 sekund

Funkcjonalny trening siłowy pomoże twoim nogom i pomoże utrzymać sprawną formę nawet wtedy, gdy czujesz się zmęczony. Ćwiczenia na masę ciała doskonale nadają się do budowania górskiej kondycji– nie potrzebujesz karnetu na siłownię ani dostępu do wymyślnego sprzętu.

Treningi na bieżni też mogą być fantastycznym sposobem na zbudowanie siły wspinaczkowej i zwiększenie pewności siebie. Możesz naśladować sprinty pod górę lub dłuższe biegi pod górę na bieżni za naciśnięciem jednego przycisku. Wypróbuj ten trening.

Ten trening naśladuje tradycyjny trening z krótszymi powtórzeniami pod górę. Jeśli jesteś nowy w powtórkach podbiegów, rozpocznij nachylenie od czterech do pięciu procent, ale bardziej doświadczeni biegacze mogą podnieść nachylenie do sześciu do ośmiu procent.

  • Rozgrzewka:  10 do 15 minut łatwego biegu
  • Trening: Sześć x 60 do 90 sekund w tempie od 5 do 10 km z trzema minutami odpoczynku pomiędzy każdą z nich (łatwe bieganie). Jeśli wybierzesz krótsze sprinty, dąż do tempa na 5 km i spróbuj osiągnąć tempo na 10 km, jeśli robisz dłuższe sprinty.

Czas:  10 minut łatwego biegu (Na podstawie: Experience the Difference)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce