Jak sobie samemu zrobić masaż stóp po treningu

 

Jak sobie samemu zrobić masaż stóp po treningu


Opublikowane w czw., 31/10/2013 - 15:24

Długie bieganie sprawia, że po zakończeniu cierpimy nie tylko ból mięśni, ale także stóp. Przemęczone i obolałe stopy to częsta dolegliwość po ostrym treningu. Najlepiej po takim wysiłku poddać się masażowi, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może go wykonać we własnym zakresie. Wyjdzie nie mniej przyjemny masaż niż wykonany przez profesjonalistę, co może być dodatkową motywacją do długiego i wyczerpującego biegania...

Przeczytaj wywiad z Pawłem Daroszewskim, fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego Carolina Medical Center

Wykonanie masażu nie jest rzeczą skomplikowaną. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim należy przygotować miskę, albo małą wanienkę, jakiś olejek i ręcznik. Na początek włóż stopy do ciepłej wody na 5-10 minut. Można dolać do niej olejek zapachowy, nie tylko będzie ładnie pachniało, ale zadziała też aromaterapia. Po chwili wyjmij stopy i połóż na jakimś podwyższeniu, na przykład podnóżku. Kiedy rozpoczynasz masowanie jednej stopy, drugą owiń ręcznikiem (można go podgrzać suszarką), żeby pozostała ciepła. Posmaruj dłonie olejkiem i dokładnie masuj stopę, równomiernie głaszcząc i delikatnie uciskając skórę, także powyżej kostki. Dłonie powinny równocześnie dotykać stóp. Kciukami należy wykonywać ruchy koliste, najlepiej w przeciwnych kierunkach.

Pierwsza część masażu powinna rozgrzać stopę, kolejny etap to ugniatanie skóry palcami. Należy równomiernie klepać skórę od palców aż do miejsca powyżej pięty. Dużo uwagi należy poświęcić palcom i skórze między palcami. Dobrze jest na przemian delikatnie i ciut mocniej ugniatać skórę. Pobudzi to krążenie w naczynkach. Technik masowania jest wiele, ale każdy może masować tak jak mu wygodniej i jak czuje, że mu pomaga.

Zawsze można się również posłużyć filmem instruktażowym:

Dobre wymasowanie stopy trwa około 10 minut. Potem należy zmyć olejek, wytrzeć ją do sucha i nałożyć skarpetkę oraz zabrać się za drugą stopę.

ŁZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce